Istnieją zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy liczenia kalorii. Zwolennicy będą twierdzić, że liczenie kalorii jest jedynym sposobem na kontrolowanie wagi. W końcu trzeba obliczyć deficyt kaloryczny potrzebny do schudnięcia. Przeciwnicy będą argumentować, że jest to uciążliwe i czasochłonne, podczas gdy jedzenie powinno być łatwiejsze. Czy naprawdę musimy liczyć kalorie, aby schudnąć?

Zobacz filmik

To wideo jest dla tych, którzy zamiast czytać wolą słuchać i widzieć.

Co to są kalorie?

Ważne jest, aby zrozumieć, czym są kalorie i jak wpływają na nasze ciała, aby lepiej zrozumieć ten temat. Nasze ciała są jak maszyna, która wymaga energii do funkcjonowania. Jedzenie jest naszym paliwem, a każdy pokarm, który spożywamy, daje nam trochę energii. Ta energia może być przekształcona w kalorie.

Każda osoba będzie miała inną ilość paliwa. Wartość ta jest zależna od:

  • wieku
  • płci
  • aktualnej wagi
  • wzrost
  • Styl życia

Ważne jest, aby znać swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Aby to zrobić, obliczamy Twój wskaźnik podstawowej przemiany materii.

Podstawowe tempo metabolizmu (PPM).

Bazowy wskaźnik metaboliczny to ilość kalorii, których potrzebuje Twój organizm, aby prawidłowo funkcjonować. Jest to praca narządów i ich biologiczne funkcjonowanie. Jest to ilość niezbędna. Po prostu nie jesteśmy w stanie dostarczyć wystarczającej ilości kalorii. W praktyce może to prowadzić do pogorszenia stanu skóry, wypadania włosów, problemów z koncentracją i ospałości. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych.

Znajomość wartości Podstawowej Przemiany Materii (PPM) to tylko jedna część zrozumienia zapotrzebowania kalorycznego. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę naszą aktywność. Mamy tu na myśli charakter pracy oraz dodatkową aktywność sportową. Nie musi to oznaczać, że trzeba ćwiczyć regularnie. Chodzenie do pracy czy codzienny spacer z psem to również regularne aktywności. Te czynności wymagają paliwa, więc musimy je uwzględnić w naszym codziennym spożyciu kalorii.

Całkowita przemiana materii (CMP).

Całkowity Metabolizm Kaloryczny odnosi się do całkowitej ilości kalorii potrzebnych do zaspokojenia wszystkich czynności i PPM.

Znajomość naszego całkowitego zapotrzebowania kalorycznego pozwala nam na utrzymanie obecnej wagi. Spożywamy tyle paliwa i pożywienia, ile jesteśmy w stanie. Jeśli przybieramy na wadze, to dlatego, że jemy więcej niż potrzebujemy. Organizm magazynuje nadmiar w postaci tkanki tłuszczowej. Jeśli jednak chcemy schudnąć, powinniśmy jeść mniej niż wynosi nasze CPM, ale nie powinniśmy stosować diety, która nie zaspokaja naszego podstawowego zapotrzebowania (PPM).

Co się stanie, jeśli będziemy spożywać mniej niż wynosi nasze podstawowe tempo metabolizmu?

Twoje PPM nie powinno być mniejsze niż jest. Może to prowadzić do niedoborów, które powodują problemy dla Twojego organizmu i utrudniają mu prawidłowe funkcjonowanie. Dzieje się tak, gdy stosujesz dietę, która dostarcza około 1000 kalorii. Długotrwałe problemy zdrowotne mogą wynikać z długotrwałych niedoborów żywieniowych. Organizm początkowo "radzi sobie" dostarczając energię do najważniejszych organów i "oszczędzając" funkcje, które nie są niezbędne do przeżycia, takie jak regeneracja skóry czy koncentracja. Są to działania tymczasowe i mogą prowadzić do poważnego pogorszenia stanu zdrowia i życia.

Dietetyk może pomóc Ci w liczeniu kalorii. Wyliczy Twoje zapotrzebowanie kaloryczne i zaleci odpowiedniej wielkości posiłki dla Ciebie.

Ważna jest również jakość. Kaloria to nie to samo co kaloria.

Znajomość swojego zapotrzebowania kalorycznego to za mało. Jemy po to, aby dostarczyć naszemu organizmowi zarówno kalorii, jak i witamin oraz składników odżywczych. Możemy ułożyć swoją dietę na podstawie czekolady i chipsów. Skupiając się tylko na kaloryczności produktów, możemy nawet ograniczyć ich spożycie. Takie podejście nie jest dobre dla zdolności organizmu do funkcjonowania i regeneracji. Brakuje w nim witamin i błonnika. Możliwe jest złe samopoczucie, jeśli liczymy kalorie i nie bierzemy pod uwagę innych zadań.

Czy lista zakazanych pokarmów jest bardziej rozsądna niż liczenie kalorii?

Lista zakazanych produktów może być lepszym rozwiązaniem, ponieważ liczenie kalorii nie jest dobrym rozwiązaniem. Takie podejście ma swoje ograniczenia, ponieważ często wyklucza nas z sytuacji społecznych. Słodycze, fast foody i słone przekąski to najczęstsze pozycje na liście zakazanych produktów. Są to pokarmy, z którymi najprawdopodobniej spotkamy się na spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi. Takie postanowienie może być trudne do utrzymania na dłuższą metę.

Zasada 80/20

Nasze ciała potrzebują jakości, a nie ilości. Ważne jest, aby wybierać zdrową żywność do codziennych posiłków. Nie zapominajmy, że żyjemy wśród ludzi. Czasami idziemy na przyjęcie urodzinowe, a tam jest tort i wino. Liczenie kalorii to świetne narzędzie. Wiemy, że jedzenie jest zazwyczaj dobre i pożywne, a my jesteśmy w stanie dostarczyć paliwa i wartościowych składników. Jeśli zjemy kawałek tortu na imprezie urodzinowej lub podzielimy się pizzą ze znajomymi, to jeśli te kalorie mieszczą się w naszym zapotrzebowaniu kalorycznym (czyli zastępują jeden z posiłków), to nasz organizm i tak będzie zdrowy i nie będziemy musieli przestrzegać ścisłej diety.

Najlepsze jest podejście elastyczne. Dobrze jest znać swoje zapotrzebowanie kaloryczne i wiedzieć, jak powinny wyglądać ilościowo nasze posiłki. Może nam w tym pomóc dietetyk. Pokaże nam jak stworzyć zdrowy posiłek, który spełni nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Naszym zadaniem jest dbanie o to, aby zdrowe, pożywne posiłki były normą. Wyjątkiem są produkty, które są zbyt niskokaloryczne. Można je jeść sporadycznie i prawdopodobnie utrzymamy zdrową wagę i nie przytyjemy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz