Cukrzyca jest częstą chorobą endokrynologiczną, w której zaburzony jest głównie metabolizm węglowodanów. Konsekwencje tej choroby mogą być tragiczne, jeśli nie rozpoczniesz leczenia na czas i zignorujesz specjalne menu dla diabetyków.

Zasady diety

Najważniejszą rolę w leczeniu tej choroby odgrywa żywienie. Obecnie cukrzyca jest chorobą przewlekłą, ale przy pomocy odpowiednio dobranej diety jej wpływ na organizm może być minimalny. Cukrzyca typu II wymaga indywidualnego doboru menu, dlatego w przypadku rozpoznania tej choroby koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Poniższe menu cukrzycy ma charakter orientacyjny.

Konieczne jest wykluczenie lub gwałtowne zmniejszenie ilości węglowodanów prostych w żywności - cukru, miodu, dżemu, czekolady, ciast, ciastek, marmolady, kaszy manny i ryżu. Te produkty można spożywać tylko sporadycznie. Produkty te mogą być również konieczne do łagodzenia stanów hipoglikemii. Dieta powinna zawierać głównie węglowodany złożone, źródła - pieczywo zbożowe lub otrębowe, zboża, warzywa, owoce i jagody. Wszystkie owoce i warzywa są podzielone na 3 grupy:

Grupa 1 - produkty zawierające do 5 g węglowodanów w 100 g produktu. Do tej grupy należą: ogórki, pomidory, kapusta i kalafior, szpik warzywny, bakłażan, sałata, szczaw, szpinak, rabarbar, rzodkiew, grzyby, dynia, żurawina, cytryny, rokitnik zwyczajny, jabłka i śliwki kwaśne. Produkty te można spożywać do 600-800 g dziennie.

Produkty z II grupy zawierają od 5 do 10 g węglowodanów na 100 g. W tej grupie znajdują się: marchew, buraki, cebula, seler, papryka, fasola, mandarynki, pomarańcze, grejpfrut, morele, śliwki wiśniowe, arbuz, melon, gruszka, brzoskwinie, borówka brusznica, truskawka, malina, porzeczka, borówka, słodkie jabłka i śliwki. Powinny być spożywane nie więcej niż 200 g dziennie.

I wreszcie grupa 3. Są to produkty zawierające powyżej 10 g węglowodanów na 100 g. Są to: ziemniaki, zielony groszek, słodkie ziemniaki, ananasy, banany, granaty, wiśnie, figi, daktyle, persymony, wiśnie, winogrona, rodzynki, suszone morele i suszone śliwki. Nie zaleca się ich stosowania w menu cukrzycy lub jest to niezwykle rzadkie. Ziemniaki są dozwolone w ilości 200-300 g dziennie, biorąc pod uwagę całkowitą ilość węglowodanów.

Konieczne jest wzbogacenie diety w błonnik pokarmowy. Są w stanie obniżyć poziom cukru we krwi i utrzymać go na optymalnym poziomie. Pokarmy bogate w błonnik pokarmowy obejmują owoce, warzywa i zboża.

Wskazana jest redukcja tłuszczów zwierzęcych w diecie oraz wykluczenie takich pokarmów jak wieprzowina, jagnięcina, gęś, kaczka, wątroba, serce. Białka powinny być obecne w wystarczających ilościach w menu. Ich źródłem są: twarożek i inne produkty mleczne, wołowina, białe mięso drobiowe, ryby, białka jaj. W diecie powinny znajdować się wszystkie niezbędne witaminy i minerały. W tym celu żywność musi być zróżnicowana i kompletna.

W przypadku pacjentów otrzymujących insulinę konieczne jest uwzględnienie węglowodanów przy obliczaniu jednostek chleba. Ważne jest, aby ilość węglowodanów była codziennie na tym samym poziomie.

Przykładowe menu

• Śniadanie: kasza gryczana

• Obiad: zupa cebulowa ; Osso buco lub gulasz wołowy z warzywami

• Podwieczorek: pieczone jabłka z twarogiem

• Kolacja: różowy łosoś w powolnej kuchence na warzywnej poduszce

Bardzo ważne jest, aby osoba chora na cukrzycę nie odczuwała ograniczeń w swojej diecie, pozwoli to na wygodne stosowanie się do zaleceń lekarza. Pamiętaj, że różowy łosoś jest bogaty w kwasy tłuszczowe, w tym Omega-3. Są w stanie normalizować stan równowagi lipidowej i obniżać wysoki poziom cholesterolu. Jest to szczególnie ważne w cukrzycy. Pomidory zawierają witaminy A, E, C i grupę B. A podczas gotowania w pomidorach znacznie wzrasta ilość likopenu, substancji będącej silnym przeciwutleniaczem. Chroni układ sercowo-naczyniowy i zapobiega rozwojowi raka.