Przygotowania do wakacji często wyglądają tak samo. Jest siłownia lub inna aktywność, rezygnacja ze słodyczy, zbilansowany posiłek i kilka "zakazów bikini". Wszystko po to, by na plaży wyglądać jak najlepiej.

Wakacje są dobrze znane - mają swoje własne zasady. Pozwalamy sobie na więcej, odpuszczamy wszystkie surowe zakazy i wprowadzamy opcję: "Zasługuję na to. W końcu wakacje mam tylko raz w roku". Pomocne są wakacje all inclusive, grillowanie i jedzenie poza domem. Jemy więcej, ale gorszej jakości niż zwykle.

Wracamy z wakacji z większą ilością kilogramów. Po powrocie do normalnej rutyny często jemy w ten sam sposób przez 2-3 tygodnie, ponieważ staje się to nawykiem. Przybieramy na wadze, a nasz nastrój spada, więc decydujemy się na ponowną dietę. Dlaczego tak trudno jest zacząć?

Co zrobić, gdy przybieramy na wadze?

Jeśli przesadziliśmy z jedzeniem podczas wakacji, to po powrocie do domu nie powinniśmy karać się intensywnymi treningami i dietami. Nie ma potrzeby denerwować się tym, co się stało. Wystarczy ustalić program działania i zabrać się do pracy.

Rozważ kilka wskazówek, które pomogą ci sprawniej wrócić na właściwe tory.

Jakość żywności można poprawić

Jedzenie spożywane podczas wakacji jest zwykle przypadkowe (fast food), tłuste (smażone frytki i ryby) i słodkie (gofry i lody). Ważne jest, aby jak najszybciej wyeliminować takie pokarmy z rutyny. Postaw na warzywa, a frytki zastąp posiłkami z pełnoziarnistego pieczywa lub owsianką.

Ogranicz cukry proste

Słodkie napoje, ciasta i drożdżówki są źródłem cukrów prostych. Możemy odczuwać potrzebę spożywania ich codziennie po powrocie ze "słodkich wakacji". Nasza trzustka uwalnia duże ilości insuliny, gdy spożywamy duże dawki cukru (patrz Insulinooporność). Powoduje to, że poziom cukru we krwi gwałtownie spada i znów mamy ochotę na słodycze. Poziom cukru jest jak kolejka górska. Gwałtownie rosną i spadają.

Dzięki temu zarządzanie insuliną powróci do bardziej zrównoważonego i spokojniejszego stanu. Ograniczenia cukru najlepiej wprowadzać stopniowo. Odstawienie cukru z dnia na dzień może spowodować napad objadania się.

Zadbaj o swoją florę bakteryjną

Przetworzona żywność, alkohol i słodkie napoje mogą wpływać na florę bakteryjną jelit. Pikle, warzywa i woda sprzyjają odbudowie flory bakteryjnej jelit.

Zmiany te poprawią również metabolizm i regularność.

Wprowadź ruch

Ruch to świetny sposób na poprawę nastroju. Jest to również świetny sposób na szybsze spalanie kalorii i utratę wagi. Ważne jest, aby wybrać ćwiczenia, które sprawiają nam przyjemność, a nie tylko na podstawie liczby spalonych kalorii. Jeśli coś sprawia nam przyjemność, nie znajdziemy wymówki, by powiedzieć, że nie chcemy tego robić.

Nawet jeśli przed wakacjami regularnie uprawialiśmy aktywność fizyczną, powinniśmy pamiętać o stopniowym jej wprowadzaniu. Powrót ciała do formy wymaga czasu, dlatego warto dać sobie więcej czasu na wprowadzenie regularnych treningów.

Zdjęcie: freepik.com

Komentarze (0)

Zostaw komentarz