Dieta ketogeniczna to dieta o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu, która oferuje wiele korzyści zdrowotnych. Diety ketogenne mogą nawet przynosić korzyści w walce z cukrzycą, rakiem, padaczką i chorobą Alzheimera.

Co to jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna jest dietą o bardzo niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu, która ma wiele podobieństw z dietą Atkinsa i dietą niskowęglowodanową. Polega na drastycznym zmniejszeniu spożycia węglowodanów i zastąpieniu ich tłuszczem. Ta redukcja węglowodanów wprowadza organizm w stan metaboliczny zwany ketozą. Twoje ciało staje się niezwykle wydajne w spalaniu tłuszczu w celu uzyskania energii. Zmienia również tłuszcz w ketony w wątrobie, które mogą dostarczać energię do mózgu. Diety ketogeniczne mogą powodować znaczne obniżenie poziomu cukru we krwi i insuliny. Dieta ketonowa to dieta o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu. Obniża poziom cukru we krwi i insuliny oraz przenosi metabolizm organizmu z węglowodanów na tłuszcz i ketony. Istnieje kilka wersji diety ketogenicznej, w tym:

• Standardowa dieta ketogeniczna (SKD): Jest to dieta o bardzo niskiej zawartości węglowodanów, umiarkowanej zawartości białka i wysokiej zawartości tłuszczu. Zwykle zawiera 70% tłuszczu, 20% białka i tylko 10% węglowodanów.

• Cykliczna dieta ketogeniczna (CKD): Ta dieta obejmuje okresy posiłków o wyższej zawartości węglowodanów, takie jak 5 dni ketogenicznych, po których następują 2 dni o wysokiej zawartości węglowodanów.

• Ukierunkowana dieta ketogeniczna (TKD): dieta ta pozwala na dodawanie węglowodanów podczas ćwiczeń.

• Dieta ketogeniczna wysokobiałkowa: jest podobna do standardowej diety ketogenicznej, ale zawiera więcej białka. Stosunek ten często wynosi 60% tłuszczu, 35% białka i 5% węglowodanów.

Jednak tylko standardowe i wysokobiałkowe diety ketogeniczne zostały dokładnie zbadane. Cykliczne lub celowane diety ketogeniczne są metodami bardziej zaawansowanymi i są stosowane głównie przez kulturystów lub sportowców.

Przeciwwskazania

Chociaż dieta ketogeniczna jest zwykle bezpieczna dla większości zdrowych ludzi, mogą wystąpić pewne początkowe skutki uboczne, gdy organizm się przystosuje. Zgłaszane objawy grypy ketonowej obejmują biegunkę, zaparcia i wymioty. Inne mniej powszechne objawy to:

• zwiększony głód

• problemy ze snem

• nudności

• dyskomfort trawienny

• zmniejszona wydajność ćwiczeń

Aby to zminimalizować, możesz spróbować regularnej diety niskowęglowodanowej przez pierwsze kilka tygodni. Może to nauczyć twój organizm spalania większej ilości tłuszczu, zanim całkowicie wyeliminujesz węglowodany. Dieta ketogeniczna może również zmienić równowagę wodno-mineralną organizmu, dlatego pomocne może być dodawanie dodatkowej soli do posiłków lub przyjmowanie suplementów mineralnych.

Pozostanie na diecie ketonowej przez dłuższy czas może mieć pewne negatywne. To:

• niskie stężenie białka we krwi

• kamienie nerkowe

• niedobory mikroelementów

Rodzaj leku zwany inhibitorami kotransportera sodowo-glukozowego 2 (SGLT2) w cukrzycy typu 2 może zwiększać ryzyko cukrzycowej kwasicy ketonowej, niebezpiecznego stanu, który zwiększa kwasowość krwi. Każdy, kto przyjmuje ten lek, powinien unikać diety ketonowej. Nie powinny jej też stosować osoby, w przypadku których spadek wagi jest niewskazany. Osoby na diecie ketogenicznej tracą mięśnie, nawet jeśli kontynuują trening oporowy. Może to być związane z faktem, że samo białko jest mniej skuteczne w budowaniu mięśni niż białko i węglowodany razem po wysiłku. Dieta może źle wpływać na stan nerek. Sprawdź catering dietetyczny w Warszawie i wybierz dietę ketogeniczną z oferty firm cateringowych.