173% - tyle w ciągu roku wzrosła liczba wyszukiwań na temat produktów bezglutenowych i bez laktozy w polskim Internecie.

Co jest złego w laktozie?

Zastanawiamy się, dlaczego z laktozą wiąże się tyle trudności. Choć od dzieciństwa wszyscy uważaliśmy ją za niezwykle przydatną. W żołądku rozkłada się na glukozę i galaktozę – z którą organizm dorosłego nie może sobie poradzić. W efekcie galaktoza nie jest wydalana, ale odkłada się w tkankach, co może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji - od cellulitu i różnych postaci zapalenia stawów po obniżenie napięcia mięśniowego, a nawet zaćmy. Tutaj, jak się okazuje, sedno tkwi w strukturze genetycznej. W dzieciństwie enzymy odpowiedzialne za przyswajanie mleka są aktywnie wytwarzane, z wiekiem geny kodujące te enzymy są wyłączane, a ich produkcja jest znacznie zmniejszona. Eksperci uważają, że jest to podyktowane samą naturą, ponieważ kiedyś nasi przodkowie używali mleka tylko w okresie niemowlęcym. W przypadku pozytywnych wyników takich testów można wyciągnąć wnioski o niebezpieczeństwach mleka krowiego dla człowieka i pomyśleć o znalezieniu zamiennika. Dla miłośników produktów pochodzenia zwierzęcego dobrym rozwiązaniem może być mleko kozie i owcze: ich nietolerancja zdarza się znacznie rzadziej.

Glutem

Z glutenem sprawa jest bardziej skomplikowana. Jeśli nietolerancja laktozy występuje w co piątym przypadku, to celiakia pojawia się dużo rzadziej. Gluten to białko występujące głównie w zbożach. Celiakia jest najpoważniejszą postacią nietolerancji, kiedy dana osoba wyklucza z diety na całe życie wszystkie produkty zawierające gluten. Celiakia od razu objawia się silnym bólem brzucha i wzdęciami, utratą wagi, osłabieniem, biegunką i innymi nieprzyjemnymi konsekwencjami. Gdy tylko przejdziesz na dietę bezglutenową, poprawa następuje niemal natychmiast. Celiakia jest wrodzona - nie można obudzić się jednego dnia z nabytą nietolerancją glutenu. Pacjent ma zwiększoną przepuszczalność ścian jelita i niewystarczającą odpowiedź układu odpornościowego na gluten. Wszystko to objawia się w okresie niemowlęcym - prawie natychmiast po wprowadzeniu uzupełniającej żywności, zbóż. Patologie w celiakii mogą być bardzo ciężkie: postępująca atrofia błony śluzowej jelit, opóźniony rozwój fizyczny i umysłowy, cukrzyca typu 1, osteoporoza, niedokrwistość z niedoboru żelaza, dystrofia.

Co to jest dieta bez glutenu i laktozy i kto jej potrzebuje?

Następujące produkty są dozwolone w diecie bezglutenowej i bez laktozy:

• Warzywa i owoce

• Świeże mięso, drób, ryby (nieprzetworzone i niemarynowane)

• Jaja świeże

• Fasola, fasola, orzechy i nasiona w ich naturalnej postaci (nieprzetworzone)

• Bezglutenowe zboża i produkty bogate w skrobię (w tym pieczywo, wypieki i makaron). Należą do nich:

• Orzech kokosowy

• Mąka kukurydziana

• Skrobia kukurydziana

• Siemię lniane

Mąka bezglutenowa (ryż, brązowy ryż, kukurydza, ziemniaki, kokos, komosa ryżowa, migdały i inne orzechy, mąka owsiana (oznaczona jako „bezglutenowa” nie powoduje reakcji), soja (jeśli jest tolerowana) i rośliny strączkowe, kasza gryczana, amarantus, proso, sorgo, tapioki, siemienia lnianego, pestek dyni lub mąki słonecznikowej).

Gluten znajduje się w zbożach, takich jak pszenica (w tym orkisz), żyto, jęczmień (owies jest również na liście zabronionych ze względu na wysoki stopień zanieczyszczenia). Wszystkie produkty wytworzone z tych zbóż należy wyrzucić z menu. Są to babeczki, ciastka, ciasta, ciasta, krakersy, pizza, wszelkiego rodzaju ciasta, naleśniki, naleśniki, wszystkie makarony, otręby, płatki z tych zbóż, a także mąka z tych zbóż i panierowane dania.