Istnieje związek między dietą a zdolnościami umysłowymi. Żywność stymuluje hormony i enzymy, znane również jako neuroprzekaźniki. Ponieważ przekazują one sygnały między komórkami nerwowymi, neuroprzekaźniki są niezbędne w przywoływaniu i zapamiętywaniu. Impulsy te są niezbędne do myślenia, kojarzenia i przyswajania informacji. Ważne jest, aby nauczyć się, jak odżywiać nasz mózg za pomocą jedzenia.

Aby dobrze funkcjonować, nasz mózg wymaga dużo paliwa każdego dnia. Zużywa on od 20 do 25% naszego dziennego zapotrzebowania na energię. Kalorie to nie wszystko. Ważne są również witaminy i minerały. Wpływają one na to, jak wydajnie pracuje nasz mózg. Na co powinniśmy zwracać uwagę przy tworzeniu naszych posiłków?

  • Witaminy z grupy B

Wspomagają pracę układu nerwowego. Niedobór witaminy B3 może powodować osłabienie pamięci, kłopoty z koncentracją i kojarzeniem, a nawet bezsenność. Niedobór witaminy B3 może prowadzić do osłabienia pamięci, kłopotów z koncentracją i kojarzeniem, a nawet bezsenności.

Źródła: Tuńczyk, nasiona słonecznika i pełne ziarna, orzeszki ziemne.

  • Lecytyna

Chroni komórki nerwowe.

Źródła: Orzeszki ziemne, kiełki pszenicy

  • Żelazo

Jest nośnikiem dla tlenu. Mózg nie może być odpowiednio dotleniony, jeśli ma zbyt mało żelaza. Może to mieć znaczący wpływ na nasze zdolności umysłowe.

Źródła: Orzechy, rośliny strączkowe, owoce pestkowe i warzywa liściaste.

  • Cynk

Dzieci o wyjątkowej inteligencji mają wyższy jego poziom. Jego brak może prowadzić do zaburzeń poznawczych, upośledzenia pamięci i utraty zdolności uczenia się.

Źródła: ostrygi, pestki dyni, rośliny strączkowe.

  • Magnez

Magnez jest wielkim "pomocnikiem", ponieważ współpracuje z witaminami B1 & B6 - razem pomagają w przewodzeniu impulsów nerwowo-mięśniowych. Magnez pomaga również obniżyć poziom hormonów stresu.

Źródła: Kasza gryczana i płatki owsiane, banany, orzechy (w tym pestki dyni), ciemna czekolada.

  • Potas

Odpowiada za prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych.

Źródła: pomidory, banany, ryby.

  • Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe

70% mieliny składa się z NNKT, czyli tłuszczowo-białkowego pokrycia neuronu, które przyspiesza przewodzenie. NNKT nie są czymś, co organizm może wyprodukować, więc muszą być dostarczane.

Źródła: Ryby, oleje roślinne i orzechy

Jakie są proste zmiany, które możesz wprowadzić do swojej diety?

Naukowcy z Sam Martin University odkryli, że śniadanie lepiej wpływa na pamięć krótkotrwałą. Koncentracja jest lepsza.

Pij wodę, odwodniony organizm będzie czuł się zmęczony. Odwodnienie może powodować drażliwość, bóle głowy i senność.

Zamień chipsy i paluszki na orzechy - Jeśli absolutnie musisz coś zjeść, wybierz orzechy, pestki słonecznika lub dyni. Te pokarmy są zdrowe, ale mogą być również bardzo kaloryczne.

Jedz ryby - co najwyżej jedną porcję tygodniowo

Komentarze (0)

Zostaw komentarz