Prawidłowe odżywianie w przypadku osoby uprawiającej sport jest równie ważne jak regularne ćwiczenia. Jedzenie, które jesz, wpływa na wzrost mięśni, regenerację po treningu i ogólny stan zdrowia.

Podstawowe pojęcia i zasady

Każdy zawodowy sportowiec wie, że osiągnięcie wysokich wyników bez odpowiedniego odżywiania jest prawie niemożliwe. Podczas treningu organizm wydaje ogromną ilość energii, którą należy uzupełnić poprzez pożywienie. Odpowiednia równowaga witamin i minerałów pomaga organizmowi szybciej zregenerować się po wysiłku. Każda dieta sportowa obejmuje wstępne obliczenie BJU - białek, tłuszczów i węglowodanów. Różne cele dietetyczne implikują różne proporcje BJU w spożywanej żywności. Istnieją trzy główne wymagania, które musi spełniać żywienie sportowe:

• Wzbogacenie organizmu w witaminy i mikroelementy;

• Normalizacja procesów wymiany;

• Normalizacja i późniejsze utrzymanie masy ciała.

Kompilacja diety rozpoczyna się od obliczenia BJU niezbędnego dla organizmu. Pokarmy i posiłki dobierane są w taki sposób, aby sportowiec otrzymał odpowiednią ilość kalorii. Normy WHO dotyczące stosunku BZHU: 1: 1: 4.

Catering sportowy

Niektóre osoby potrafią samodzielnie ustalić odpowiednią dietę dla sportowca. Jednak dużo korzystniej jest powierzyć to zadanie specjalistom. Catering sportowy to najprostsze rozwiązanie. Otrzymujesz zdrowe, zbilansowane, smaczne i dobrane pod kątem twoich potrzeb posiłki. Oszczędzasz czas, energie i jednocześnie jesz zdrowo. Specjaliści dietetycy przygotują dietę dopasowaną do twoich indywidualnych potrzeb.

Jeśli celem jest utrata wagi, ilość białka jest ograniczona do minimum. Jeśli dana osoba chce uzyskać masę mięśniową, powinny przeważać białka w żywności. Taka dieta najczęściej spełnia kilka warunków. To:

• 300-500 gramów warzyw, owoców każdego dnia;

• Ponieważ owoce są szybko trawione, najlepiej spożywać je 30-60 minut przed głównym posiłkiem;

• Nie zaleca się spożywania potraw smażonych. Zawarte w nim kwasy omega-3,6,9 są przekształcane w substancje toksyczne;

• Nie nadużywaj soli i cukru, maksymalnie 10% dziennej wartości;

• W pierwszej połowie dnia należy skupić się na spożywaniu złożonych węglowodanów i pokarmów nasyconych;

• Ostatni posiłek jest nie później niż 3 godziny przed snem;

• Warzywa korzeniowe bogate w skrobię

Trzy główne składniki znajdują się w żywności w następujących proporcjach:

• Białka - około 30-35%;

• Tłuszcz - około 10-20%;

• Węglowodany - około 50-60%;

Menu opracowywane jest indywidualnie w zależności od płci, wieku, stanu zdrowia, sprawności fizycznej. Ty musisz tylko wybrać dni, w których chcesz otrzymywać posiłki. Dostosuj swój plan jedzenia, a świeże posiłki zostaną dostarczone do twojego domu.

Posiłki przygotowywane są co tydzień od podstaw. Jeśli sam nie umiesz skomponować posiłków, które spełniałyby te warunki, to catering dietetyczny dla sportowców jest najlepszą opcją. To pełnowartościowe jedzenie z lokalnych źródeł. Najczęściej firmy tego typu dokładają starań, aby tworzyć posiłki z minimalnie przetworzonych składników i przygotowywać jedzenie od podstaw.

W każdym momencie możesz też wprowadzić zmiany do swojej diety. W przypadku wielu firm cateringowych i diet pudełkowych możesz określić jakie produkty są dla ciebie nie do przyjęcia. Być może istnieją potrawy czy składniki, których nie tolerujesz lub po prostu nie lubisz. W takim przypadku twoje potrzeby i wymagania zostaną uwzględnione w cotygodniowym menu. Możesz też zmienić dietę, na przykład w trakcie zmniejszonego wysiłku fizycznego – przerzucić się na inny rodzaj diety pudełkowej.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz