Naprawdę chciałabyś, żeby Twoje dzieci jadły sałatki? Oto kilka możliwych do wykonania strategii (i przepisów), które sprawdziły się u nas i mogą sprawdzić się również u Ciebie!

Kiedy po raz pierwszy zaczęłam spotykać się z moim mężem, nie jadł niczego zielonego, z wyjątkiem jabłek Granny Smith. (Kiedy to przeczyta, z oburzeniem oświadczy: "Także pietruszki!", ale reszta z nas wie, że to się nie liczy).

Zaczęłam więc robić mu "sałatki startowe" w małych miseczkach: kilka liści z grzankami i porządnym dressingiem. Z biegiem lat zwiększyłam proporcje sałaty do grzanek, znalazłam dressing, który naprawdę lubi ( Everyone Loves This Vinaigrette) i ćwiczyłam cierpliwość.

Z radością donoszę, że teraz, po latach, je dużą zieloną sałatę prawie każdego wieczoru w tygodniu - i właściwie zamawia ją w restauracjach, nawet gdy mnie tam nie ma. Uważam to za jedno z moich największych osiągnięć. (Masz wybrednego małżonka? Oto 10 potraw, które mój nauczył się lubić!)

Te malutkie "sałatki startowe" nie różnią się od tych, które dawałam moim dzieciom, gdy były młodsze. Oto zdjęcie ich sałatek (po lewej) i naszych (po prawej), które zrobiłam w tamtych wczesnych dniach:

Na początku wszystko się udawało. Czasami moje dzieci zjadały swoją sałatkę, czasami skubały jeden listek, a czasami nie ruszały jej w ogóle.

Najważniejsze: Zobaczyły sałatkę na kolacji i nauczyły się, że zielenina nie jest szkodliwa. A kiedy zaczęłam dodawać pokrojoną w kostkę paprykę lub poszatkowaną marchewkę, nauczyły się jeść różne rodzaje jedzenia zmieszane razem - a to dla niektórych dzieci bardzo ważna sprawa.

Liście zieleni są tak dobre dla dzieci, ponieważ zawierają składniki odżywcze, takie jak witamina C, błonnik, a nawet wapń. A sałatka jest doskonałym nośnikiem wielu innych zdrowych pokarmów, takich jak różne warzywa, orzechy, nasiona i owoce.

Jak moje dzieci nauczyły się lubić sałatkę

Szybko do przodu do teraz, i tak jak mój mąż, moje dzieci są zarówno niezawodne zjadaczy sałatek. Oto kilka rzeczy, które naprawdę pomogły:

1. Chrupiąca zielenina: Tekstura jest kluczem dla wielu dzieci, i limp i wimpy nie wygra ich nad. Szukam najbardziej chrupiących zieleni, które mogę znaleźć w sklepie. Oznacza to, że omijam wiele sałat w torebkach na rzecz sałat głowiastych, takich jak Romaine i Little Gem. (Mycie i przygotowywanie sałaty na początku tygodnia oszczędza czas: umieść umytą sałatę w torbie z suchym ręcznikiem papierowym, aby wchłonąć nadmiar wilgoci).

2. Smaczne dressingi: Cezar był sałatką, która dostała mój starszy syn haczyk, i nadal jest jego ulubionym. Oto mój przepis na lżejszy sos Cezar, ale kupuję butelkowany sos Cezar zbyt, jak również Ranch (nic złego z tym! Przeczytaj: W obronie sosu Ranch). Mój młodszy syn wolał słodkie, owocowe vinaigrettes, takie jak malinowy. Jak znaleźć dressing, który pokochają? Miej test smaku opatrunku i ustaw kilka różnych rodzajów z ich ulubionymi warzywami do zanurzenia.

3. Wolność: Kiedy były młodsze, moje dzieci czasami jadły swoją sałatkę palcami, zanurzając liście w dressingu na boku (zrób tę Dippable Salad For Kids). Kiedy mój młodszy syn był w jego fazie dinozaurów jako przedszkolak, I'd trzymać liście sałaty się jak gałąź drzewa, a on sięgnąć i chrupać na nich. To była głupia gra, ale dzięki niej sałatka stała się przystępna i zabawna. Zorganizowanie własnego baru sałatkowego to kolejny sposób na danie dzieciom wolności i osobistej autonomii. Pobierz kilka pomysłów tutaj: How to Build a Healthy Salad (Jak zbudować zdrową sałatkę)

4. Konsekwencja: Podawaj sałatkę regularnie. Im więcej dzieci widzą daną potrawę, tym bardziej prawdopodobne jest, że w końcu jej spróbują - a potem spróbują ponownie, może polubią i będą ją niezmiennie jeść. Bądź więc cierpliwy. Gramy na dłuższą metę. Może to potrwać tygodnie, miesiące, a nawet lata, zanim Twoje dzieci spróbują pewnych potraw, i to jest w porządku!

Przepisy na sos do sałatek, które mogą spodobać się Twoim dzieciom

  • Lżejsza sałatka Cezar
  • Wszyscy kochają ten sos winegret
  • Kremowy winegret z szalotki (Shallot Vinaigrette)
  • Jogurt grecki Dressing makowy
  • Cztery domowe vinegrette

Chciałbyś, aby twoje dzieci miały więcej jedzenia?

Często słyszę to od rodziców, więc stworzyłam darmowe wyzwanie dla całej rodziny o nazwie Spróbujmy nowych potraw. Co tydzień otrzymasz ode mnie maila z nowym jedzeniem, strategiami i przepisami - plus materiały do wydrukowania, aby było zabawnie. A sałatka jest pierwszą potrawą, którą się zajmiemy! Brzmi jak coś, czego potrzebuje Twoja rodzina? Zapisz się na darmowe wyzwanie.