Czy dzieci mogą pić wodę gazowaną? Czy jest szkodliwa dla zębów? Czy ma właściwości nawilżające? Poznaj fakty na temat wody gazowanej tutaj.

Dla dzieci, które nie lubią zwykłej wody i rodziców, którzy nie są fanami napojów gazowanych, woda gazowana może wydawać się dobrym kompromisem.

Ale jeśli zastanawiałeś się, czy można ją pić, mam dla Ciebie odpowiedź!

Co to jest woda gazowana?

Woda gazowana to woda, która jest gazowana, co oznacza, że dodano do niej dwutlenek węgla, aby nadać jej musujący i lekko pikantny smak. Woda gazowana może być zwykła lub lekko aromatyzowana (jak LaCroix), ale zazwyczaj nie zawiera cukru.

Istnieją również inne rodzaje wody gazowanej, takie jak:

  • Musująca woda mineralna: Woda pochodząca z podziemnego źródła, np. źródła, które naturalnie zawiera minerały takie jak magnez i wapń (przykład: Perrier).
  • Club soda: Woda gazowana z dodatkiem minerałów, takich jak wodorowęglan sodu, o lekko słonawym smaku.
  • Woda tonizowana: Woda gazowana z dodatkiem chininy (gorzki związek pochodzący z kory drzewa) i zazwyczaj słodzona, aby zrównoważyć gorycz.
Czy woda gazowana jest odpowiednia dla dzieci? Zapoznaj się z faktami! Kliknij, aby Tweetnąć

Czy woda gazowana jest zdrowa?

Woda gazowana, zwykła lub niesłodzona, jest lepszym wyborem niż napoje gazowane, poncze owocowe i inne słodzone napoje, ponieważ napoje słodzone są najważniejszym źródłem dodawanego cukru dla dzieci. Jakie są zdrowe napoje dla dzieci? Dowiedz się!

Czy woda gazowana nawilża?

Tak. Woda gazowana to w 100 procentach woda, a według naukowców według naukowcówjest tak samo nawadniająca jak zwykła woda.

Czy woda gazowana jest szkodliwa dla zębów?

Może. To, co piją dzieci, ma duży wpływ na ich zęby. Według American Dental Association napoje takie jak napoje gazowane, soki owocowe i napoje dla sportowców są główną przyczyną próchnicy zębów u dzieci i nastolatków. Z czasem napoje te mogą powodować erozję szkliwa zębów, czyli ochronnej warstwy na zębach, która blokuje próchnicę.

Według badańnapojeo pH niższym niż 4 są uważane za potencjalnie szkodliwe dla zębów . Aromatyzowane wody gazowane mają niskie pH pomiędzy 2,74-3,34 , wedługnaukowców z University of Birmingham School of Dentistry , którzy przetestowali próbki aromatyzowanych wód gazowanych dostępnych na rynku.

Dla porównania, oto pH niektórych innych popularnych napojów:

Napoje pH
Zwykła woda 7
Mleko 6.6-6.8
Woda mineralna Perrier 5.3
Canada Dry Club Soda 5.2
Herbata Czarna 4.9
Minute Maid 100% Orange Juice 3.82
Tropicana 100% Sok Jabłkowy 3.5
Gatorade Lemon-Lime 2.97
Coca-Cola 2.5

Źródła: Centrum Nauki w Interesie Publicznym i "pH napojów w Stanach Zjednoczonych"

Naukowcy twierdzą, że napoje gazowane mają potencjał do erozji szkliwa zębów i powinny być uważane za "kwaśne napoje owocowe", a nie tylko "wodę smakową".

Dlaczego są one tak kwaśne? Samo karbonizowanie obniża pH wody. Dodawane są jednak inne składniki, które mogą obniżyć je jeszcze bardziej, zwłaszcza kwas cytrynowy, który jest używany jako środek aromatyzujący i konserwujący.

Kwas cytrynowy może być wymieniony na etykiecie jako samodzielny składnik lub jako "naturalny aromat". (Zastanawiasz się, co to w ogóle znaczy "naturalny aromat"? Przeczytaj: Czym są naturalne aromaty? Poznaj fakty!)

Nie jest to wielka sprawa, jeśli Twoje dzieci piją je tylko od czasu do czasu - i z pewnością nie oznacza to, że powinieneś przestać je podawać - ale dobrze jest wiedzieć, jeśli Twoje dzieci (lub Ty sam!) piją te napoje regularnie.

Czy woda gazowana jest szkodliwa dla kości?

Nie. Napoje gazowane są uważane za szkodliwe dla kości, ponieważ pobudzają organizm do wydalania wapnia z moczem. Ale według badańjest to problem tylko w przypadku napojów zawierających kofeinę - a nawet jeśli, to prawdopodobnie nie w znaczący sposób.

Co z normalną (płaską) wodą smakową?

Jest w porządku, ale powinieneś uważnie czytać etykiety. Jest ich wiele do wyboru, a składniki różnią się między sobą.

Niektóre (jak woda smakowa Dasani) zawierają sztuczne słodziki, takie jak Sukraloza. Inne (jak woda Rethink) mają "naturalne" substancje słodzące, takie jak owoc mnicha. A niektóre zawierają cukier, jak np. woda Capri Sun Roarin Water, która zawiera dwie łyżeczki cukru na saszetkę.

Możesz również kupić krople, które dodajesz do wody, aby nadać jej smak. Czytaj uważnie również te etykiety. Niektóre zawierają syntetyczne barwniki, a niektóre odmiany mają kofeinę.

Co powinieneś zrobić?

Czytaj składniki. Nie zakładaj, że wszystkie wody smakowe to po prostu woda z dodatkiem naturalnych owoców. Składniki różnią się znacznie i mogą zawierać cukier lub sztuczne słodziki.

Nie pozwalaj dzieciom pić ich przez cały dzień. Najlepiej podawać wodę gazowaną z jedzeniem, aby zrównoważyć jej kwasowość. I zniechęcaj dzieci do trzymania jej w ustach - używanie słomki (najlepiej wielokrotnego użytku) może temu zapobiec.

Nadal podawaj zwykłą wodę, zwłaszcza gdy dzieci są spragnione z powodu uprawiania sportu lub przebywania w upale, aby nauczyły się kojarzyć ją z gaszeniem pragnienia.