Otyłość nie przychodzi sama, lecz pociąga za sobą problemy ze zdrowiem fizycznym. Badania wykazały, że ważąc około 20 procent więcej niż wynosi normalna waga dla Twojego wzrostu, jesteś bardziej podatny na choroby serca i udar, cukrzycę, wysokie ciśnienie krwi, choroby pęcherzyka żółciowego i kamienie żółciowe, zapalenie kości i stawów, podagrę, niektóre nowotwory i problemy z oddychaniem, takie jak bezdech senny i astma.

Ale nadwaga może również prowadzić do problemów związanych z umysłem.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Cambridge dowodzą, że młodzi dorośli z nadwagą mają słabą pamięć epizodyczną, czyli zdolność do przypominania sobie wydarzeń z przeszłości, w porównaniu z ich sprawnymi odpowiednikami.

Najwyraźniej jest więcej powodów, aby zrzucić te dodatkowe kilogramy, zwłaszcza jeśli jesteś młody.

Badanie, opublikowane w The Quarterly Journal of Experimental Psychology, wykazało związek między wysokim wskaźnikiem masy ciała (BMI) a gorszą wydajnością testu pamięci epizodycznej. Wskazuje to, że wysoki wskaźnik BMI może hamować zdolność młodych dorosłych do wykonywania pewnych zadań poznawczych na najlepszym możliwym poziomie.

W badaniu na niewielką skalę wzięło udział 50 uczestników w wieku od 18 do 35 lat, których wskaźnik masy ciała wahał się od 18 do 51. BMI 18-25 jest uważany za zdrowy, 25-30 za nadwagę, a ponad 30 klasyfikuje cię jako otyłego.

Badanie testowało pamięć uczestników poprzez "zadanie poszukiwania skarbów", w którym byli oni proszeni o ukrywanie przedmiotów wokół złożonych scen wyświetlanych na komputerze w określonym czasie. Następnie musieli przypomnieć sobie, które przedmioty ukryli, kiedy i gdzie. Osoby z wyższym BMI wypadły gorzej, co potwierdza tezę, że otyłość wiąże się z gorszą pamięcią.

Otyłość i nadwaga jest problemem na całym świecie i rośnie. Wskaźnik otyłości podwoił się od 1980 roku i oczekuje się, że w nadchodzących dekadach będzie gwałtownie wzrastał. Najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że w 2014 roku ponad 1,9 miliarda dorosłych miało nadwagę; 600 milionów z nich było otyłych.

Otyłość wpływa na hipokamp, obszar mózgu związany z pamięcią i uczeniem się, który przyczynia się do podejmowania decyzji, rozwiązywania problemów i dzielenia się emocjami.

Dr Lucy Cheke, psycholog z Uniwersytetu Cambridge, powiedziała w wywiadzie: "Coraz częściej zaczynamy dostrzegać, że pamięć - zwłaszcza pamięć epizodyczna, rodzaj, w którym mentalnie przeżywasz przeszłe wydarzenie - jest również ważna. To, jak żywo pamiętamy niedawny posiłek, na przykład dzisiejszy obiad, może mieć wpływ na to, jak bardzo czujemy się głodni i jak bardzo jesteśmy skłonni sięgnąć później po ten smaczny batonik czekoladowy."

Najwyraźniej nadszedł czas, aby znaleźć rutynę fitness, która działa dla Ciebie i dostaje się na ścieżkę do utraty wagi.

Tagi: dodatkowe kilogramy mogą wpływać na pamięćfitnessniska kalorycznośćnadwaga utrata wagiworkout