W dzieciństwie byłam wyjątkowo wybrednym niejadkiem. Przez większą część dzieciństwa żywiłam się makaronem z masłem, tuńczykiem z puszki i powtórkami Laverne & Shirley (czytaj: Mój powrót do

zdrowia wybrednego niejadka). Moja bardzo miła, słodka matka rutynowo robiła mi oddzielny posiłek na kolację, kiedy odmawiałam czegokolwiek, co robiła (co zdarzało się często).

Kiedy miałam własne dzieci, zdecydowałam, że nie będę robić oddzielnych posiłków w porze kolacji, bo martwiłam się, że to utrwaliłoby ten sam rodzaj wybrednego jedzenia, który naznaczył tyle lat mojego życia.

Dlatego teraz, kiedy rozmawiam z rodzicami na temat strategii spożywania posiłków, to jest moja rada numer jeden:

Zróbcie jeden posiłek dla wszystkich przy stole.

Korzyści płynące z tej zasady są ogromne. Oznacza to, że nie musisz przygotowywać wielu posiłków jak kucharz z krótkiej kolejki. Jeśli twoje dzieci nie mają gwarancji, że dostaną specjalne PB&J (lub miskę makaronu z masłem), gdy nie podoba im się to, co jest na stole, mają większą motywację, by spróbować tego, co jedzą wszyscy inni. Uczą się też ważnej lekcji: nie każdy posiłek będzie ich ulubionym - i tak właśnie jest w życiu.

Podaję pewne danie, które uwielbiamy wszyscy oprócz mojego młodszego syna Sama. (Prywatnie) nazywam to danie "Kurczakiem, który sprawia, że Sam płacze". Kiedy podaję mu to danie, zazwyczaj je tylko ryż i owoce. Kiedy narzeka, co zawsze robi, kiedy podaję mu kurczaka, który sprawia, że Sam płacze, zapewniam go, że wkrótce zjemy jeden z jego ulubionych posiłków - i tak też się dzieje.

Przygotowanie jednego posiłku dla wszystkich nadal oznacza, że możesz dopasować kolację do swoich preferencji. Możesz podawać rzeczy oddzielnie - ciepłe tortille z dodatkami w małych miseczkach lub garnek brązowego ryżu z warzywami i sosem podawanym obok, aby można było je wymieszać (lub nie). Zdarzało mi się nawet podawać miskę zwykłego bulionu z mięsem na boku. Ponieważ to nadal oznacza, że zrobiłem tylko jeden posiłek.

Zastrzeżenie #1:

Zawsze powinnaś być pewna, że na stole jest coś, co lubi twoje dziecko, nawet jeśli są to po prostu tortille i owoce.

Zastrzeżenienr 2:

Czasami Twoje dziecko zje na obiad tylko tortillę i owoc. Nie szkodzi.

Jest jeden wyjątek od mojej zasady dotyczącej pór obiadowych: Kolacje z czyszczenia lodówki, które mamy mniej więcej raz w tygodniu, kiedy nie tyle gotuję, co po prostu wyciągam z lodówki przypadkowe rzeczy do podgrzania. W te wieczory nadal jemy razem, ale każdy z nas może zjeść coś innego - i wszyscy wybieramy to, na co mamy ochotę z tego, co jest dostępne.

A w te rzadkie noce, kiedy gotuję dla nikogo oprócz siebie, nadal od czasu do czasu robię sobie miskę makaronu z masłem. Wiesz, ze względu na stare czasy.

Przepis na obiad, który zmieni Twoje życie:

Click To Tweet

Więcej strategii na czas posiłków i porad dotyczących postępowania z wybrednymi niejadkami:

  • 10 wskazówek jak zadowolić wybrednych niejadków
  • Co twoje dziecko chce ci powiedzieć o wybrednym jedzeniu?
  • 5 powszechnych problemów leżących u podstaw skrajnie wybrednego jedzenia
  • Kiedy rodzice nie zgadzają się, jak radzić sobie z wybrednym jedzeniem