Zaparcia u dzieci to poważny problem, ale cały jarmuż na świecie może nie wystarczyć, aby go rozwiązać. Oto dlaczego - i co należy zrobić!

Zaparcia są dużym problemem wśród dzieci i mogą prowadzić do moczenia nocnego, wypadków w ciągu dnia i infekcji dróg moczowych. Cieszę się, że mam kolejny wpis gościnny Steve'a Hodgesa, M.D., urologa dziecięcego w Wake Forest University School of Medicine i współautora książek It's No Accident i Bedwetting and Accidents Aren't Your Fault. On także ma zupełnie nowy e-course dzwoniący STOP Bedwetting Forever z M.O.P. (dostaje więcej info na dole post plus kod rabatowy). Tutaj Dr Hodges odnosi się do powszechnego błędnego przekonania na temat zaparć u dzieci: że zdrowa dieta zawsze może to naprawić.


By Steve Hodges, M.D.

Pewnego dnia mama pacjentki zapytała mnie: "Dlaczego moja córka ma takie zaparcia? Od urodzenia jest na diecie "prawdziwego jedzenia". Jest bezglutenowa i codziennie uprawia karate lub balet".

Inna mama, zamieszczając post w mojej grupie wsparcia dla moczenia nocnego, napisała: "Wszystkie nasze dzieci mają zaparcia, mimo że jemy dużo warzyw i mało cukru. Czy trzeba być bezglutenowym/bezmlecznym/wysokowegetariańskim/owocowym, żeby we współczesnym świecie kupki były w ruchu?".

Większość ludzi zakłada, że kiedy jelita dziecka są zatkane, winowajcą jest wysoko przetworzona, niskobłonnikowa dieta.

Ale to nie zawsze jest prawdą, a próby naprawienia zaparć za pomocą "czystych" diet, soku śliwkowego lub suplementów błonnika mogą tylko frustrować rodziny, nie rozwiązując problemu.

Dlaczego dzieci z gwiazdorską dietą mogą mieć zaparcia

Popieram jedzenie prawdziwej żywności - heck, moja żona jest dietetykiem! Nie ma wątpliwości, że epidemia zaparć w naszej kulturze jest w dużej mierze napędzana przez przetworzone "produkty spożywcze". Ludzki układ trawienny nie został zaprojektowany dla płatków śniadaniowych o smaku s'mores.

Kiedy dzieci przesadzają ze śmieciowym jedzeniem, ich stolec twardnieje, a robienie kupy staje się bolesne; aby uniknąć bólu, dzieci te robią kupę rzadziej, powodując jeszcze więcej stolca, który gromadzi się w odbycie i jeszcze więcej bólu przy robieniu kupy. Jest to błędne koło.

Jednak wiele dzieci utknęło w tym cyklu z powodów niezwiązanych z przetworzoną żywnością lub brakiem aktywności. Oto niektóre z nich:

Zbyt wczesne szkolenie toaletowe:

Wiele przedszkoli wymaga nauki korzystania z nocnika przed ukończeniem 3 roku życia, co skłania rodziców do szkolenia swoich dzieci już jako maluchów. Problem w tym, że 2-latki - choć potrafią korzystać z toalety - mogą nie mieć umiejętności robienia kupy na czas. Ignorują sygnały swojego ciała i stają się ekspertami w tej dziedzinie. Dzieci uczone wcześniej niż w wieku 2 lat są najbardziej narażone na chroniczne zaparcia.

Minimalne monitorowanie nauki korzystania z toalety:

Kiedy dzieci są już nauczone korzystania z toalety (alleluja!), przestajemy zwracać uwagę na ich nawyki związane z robieniem kupy. Ale nauka korzystania z nocnika nie jest umiejętnością, jak jazda na rowerze, która zostaje utrwalona po "kliknięciu". Nauka robienia kupy na sedesie różni się od nauki słuchania potrzeby zrobienia kupy przez twoje ciało. To drugie wymaga codziennego wzmacniania, a to nie jest częścią naszej kultury. Kiedy już raz zakorzeni się nawyk trzymania kupy, trudno go odwrócić.

Ponadto, zaparcia są często przeoczane, ponieważ rodzice nie znają ich objawów. Na przykład, rodzice zakładają, że "ślady poślizgu" na bieliźnie sygnalizują złą technikę wycierania; w rzeczywistości są one czerwoną flagą zaparcia. Inne czerwone flagi: Kupki w rozmiarze XXL, stolec w kształcie kłód lub granulek (w przeciwieństwie do mięciutkich kleksów lub mrożonego jogurtu) i bardzo pilne siusianie.

Dlaczego zdrowa dieta może nie wystarczyć, aby wyleczyć zaparcia u Twojego dziecka

Kliknij, aby Tweetnąć

Restrykcyjne zasady korzystania z łazienki w szkołach K-12:

Wiele dzieci jest zbyt przerażonych, przestraszonych lub zawstydzonych, by korzystać ze szkolnych łazienek, ale częściej spotykają się one z polityką klasową, która zachęca do trzymania siusiu i kupy.

Szkoły rutynowo ograniczają przepustki do łazienki lub zamykają toalety po lekcjach, zmuszając uczniów do ignorowania potrzeb swojego ciała. Około 36% nauczycieli szkół podstawowych nagradza uczniów, którzy nie korzystają z przepustek do łazienki lub karze tych, którzy to robią, a 76% nauczycieli wdraża zasady, które podważają zdrowie toaletowe swoich uczniów.

Genetyka i osobowość:

Niektóre dzieci, z nieznanych powodów, stają się zaparte już jako niemowlęta, zanim jeszcze zjedzą pierwszego krakersa ze złotą rybką lub zrozumieją słowo "nocnik". U niektórych z tych dzieci nietolerancja nabiału może powodować lub przyczyniać się do zaparć, ale dla większości z nich nie istnieje żadna widoczna przyczyna.

Wniosek z tego taki: Wystarczające siły w naszej kulturze spiskują przeciwko zdrowym zachowaniom toaletowym, że nawet dzieci, które uprawiają sport i kochają szpinak, mogą skończyć chronicznie zatkane.

Niektóre z nich mają stosunkowo łagodne objawy, takie jak uporczywy ból brzucha lub swędzenie tyłka. Ale inne kończą tak pełne stolca, że rozwija się u nich enureza (moczenie nocne lub dzienne), ponieważ stwardniała masa kupy w odbycie uciska na pęcherz i pogarsza jego stan. Inne dzieci rozwijają enkopresję (wypadki z kupą), ponieważ odbytnica rozciągnięta przez lata traci ton i czucie; kupa po prostu wypada, a te dzieci nawet tego nie zauważają.

Rodzice doprowadzają siebie i swoje dzieci do szału, szukając dietetycznych rozwiązań tych problemów. Oni szukają w złym miejscu! Nawet jeśli wyeliminowanie nabiału pomaga, jak to się dzieje w niektórych dzieci, że krok sam rzadko odwraca objawy.

Dlaczego dzieci z doskonałymi dietami wciąż mogą mieć zaparcia?

Click To Tweet

Dwuczęściowy plan rozwiązania problemu zaparć u dzieci

Jeśli twoje dziecko dobrze się odżywia i nadal wykazuje oznaki zaparcia, polecam dwuczęściową strategię: 1.) oczyszczenie odbytu dziecka za pomocą środków przeczyszczających, czopków i/lub lewatyw oraz 2.) zaszczepienie zdrowych nawyków robienia kupy.

Tak, zdaję sobie sprawę, że "środki przeczyszczające" brzmią nienaturalnie, jakbym medykalizowała problem, który można rozwiązać za pomocą jarmużu i soku śliwkowego. Ale te środki nie muszą zawierać chemikaliów (istnieje wiele alternatyw dla Miralaxu). Poza tym, nie ma nic "naturalnego" w noszeniu na brzuchu kupy.

Bardzo ważne jest, aby agresywnie leczyć zaparcia. Pozostawione bez leczenia, zaparcia mogą nękać dzieci przez całe dzieciństwo i dłużej. Wielu moich pacjentów z moczeniem nocnym to nastolatki i nastolatki.

Większość z moich pacjentów ma zaparcia od lat. Wielu z nich robi kupę codziennie - nawet dwa lub trzy razy dziennie - ale nigdy nie wypróżniają się do końca. Świeża, miękka kupa po prostu wycieka wokół stwardniałej masy, która rozciąga odbytnicę i pogarsza stan pęcherza.

Cały jarmuż na świecie nie usunie tej stwardniałej masy stolca.

A co pomoże?

You might also like: 7 mitów na temat dzieci i zaparć

Dla dzieci, które cierpią na ból brzucha, ale nie mają dziennych ani nocnych wypadków, polecam codzienny osmotyczny środek przeczyszczający, czy to cytrynian magnezu, Miralax, laktulozę (środek przeczyszczający na receptę), mleko magnezowe, czy tabletki do żucia. Żaden z nich nie tworzy nawyku; one po prostu wciągają wodę do okrężnicy, zmiękczając stolec i sprawiając, że robienie kupy jest mniej bolesne. Kiedy dzieci zdają sobie sprawę, że robienie kupy już nie boli, są bardziej skłonne do robienia tego w odpowiednim czasie.

Dla tych dzieci, sporadyczne czopki glicerynowe, stałe lub płynne, są przydatne, podobnie jak lewatywy.

Dzieci, które mają bardziej znaczące objawy, takie jak dzienne lub nocne wypadki, potrzebują o wiele bardziej agresywnego reżimu. Ten, który polecam, w oparciu o badania i moje dziesięcioletnie doświadczenie, to Zmodyfikowany Protokół O'Regana, alias M.O.P., kombinacja codziennych lewatyw i środków przeczyszczających.

(I spell out regimen w M.O.P. książce i, w więcej szczegółach, w mój online kursie, STOP Bedwetting Forever z M.O.P. Jeżeli twój doktor jest nieznający z regimen, wręcza jej nasz bezpłatnego ściągalnego pakunek, Lekarz Przewodnik M.O.P., który dostarcza dowód dla swój bezpieczeństwa i skuteczności).

W przypadku dzieci cierpiących na poważne zaparcia, bylibyście zszokowani tym, jak trudne może być usunięcie twardego, skorupiastego stolca, który utknął w odbytnicy. Nawet przy codziennych lewatywach, jedna z mam w mojej grupie wsparcia napisała: "Czuję się, jakbym wyrywała cementowy blok wężem ogrodowym!".

Ale rozwiązanie problemu przewlekłych zaparć u dzieci nie polega tylko na oczyszczeniu odbytnicy; aby zapobiec nawrotom, kluczowe jest nauczenie dziecka zdrowych nawyków robienia kupy. Nawet małe dzieci potrafią zrozumieć, co dzieje się w ich wnętrzu, kiedy ignorują sygnał do zrobienia kupy, i potrafią odróżnić kłody od kleksów!

Oto, jak pomóc dziecku w osiągnięciu jak największej korzyści z każdej próby zrobienia kupy. Poinstruuj dziecko, aby:

  • Spróbuj robić kupę każdego dnia po śniadaniu i obiedzie. Potrzeba zrobienia kupy jest silniejsza po
    po jedzeniu, zwłaszcza rano.
  • Usiądź na całe 5 minut z książką lub filmem. Dzieci mają tendencję do wyskakiwania z toalety i ogłaszania: "Nie muszę iść!". Ustaw czasomierz, aby dziecko nauczyło się, ile to jest 5 minut. Moja książka Jane and the Giant Poop (Jane i gigantyczna kupa) wzmacnia znaczenie siedzenia przez chwilę.
  • Pochyl się do przodu podczas robienia kupy, łokcie na kolanach, kość ogonowa wypchnięta na zewnątrz. W tej pozycji dziecko korzysta z dobrodziejstw grawitacji i rozciąga jamę brzuszną, dzięki czemu okrężnica ma więcej miejsca na przepompowanie stolca do odbytnicy w celu opróżnienia.
  • Usiądź ze stopami mocno osadzonymi na wysokim stołku. To stawia ciało dziecka w pozycji kucającej, czyli w sposób, w jaki ludzie zostali zaprojektowani do robienia kupy!

Nie mogę wystarczająco podkreślić, jak głęboko zakorzeniony staje się u dzieci nawyk trzymania. Jeśli Twoje dziecko je stosunkowo dobrze, a mimo to wykazuje objawy zaparcia, skupiłabym się raczej na odwróceniu tego nawyku, niż na eliminowaniu grup pokarmowych lub wymuszaniu "czystszej" diety.

Dr. Hodge's kurs "STOP Bedwetting Forever z M.O.P." uczy rodziców wdrażać Zmodyfikowany O'Regan Protokół z ufnością, przez serię wideo, pisemne wykłady, pożytecznie wykresy i przewodniki i wspierające naukowe studia. Bonusowa zawartość zawiera trzy dzieci książki: Bedwetting and Accidents Aren't Your Fault, Jane and the Giant Poop, and Dr. Pooper's Activity Book and Poop Calendar for Kids. Zapoznaj się z programem nauczania i obejrzyj film poglądowy. Czytelnicy Real Mom Nutrition mogą uzyskać 15% zniżki, używając kodu REALMOM do 10 marca.

Steve Hodges jest docentem urologii dziecięcej w Wake Forest University School of Medicine i instruktorem kursu online STOP moczeniu nocnemu na zawsze z M.O.P. Jego książki, napisane wspólnie z Suzanne Schlosberg, to Jane and the Giant Poop, Bedwetting and Accidents Aren't Your Fault oraz Dr. Pooper's Activity Book and Poop Calendar for Kids. Jego strona internetowa to BedwettingAndAccidents.

Ta strona zawiera linki afiliacyjne Amazon. Jeśli kupisz produkt za pośrednictwem tych linków, Twój koszt będzie taki sam, ale otrzymam niewielką prowizję, aby pomóc w kosztach operacyjnych tego bloga. Dzięki za wsparcie!