Joga jest niezbędna, aby utrzymać Cię w zdrowiu zarówno psychicznym, jak i fizycznym i być może już o tym wiesz. Ale czy wiesz, że uprawianie jej bez odpowiednich wskazówek może nie przynieść oczekiwanych rezultatów? Istnieją konkretne kategorie, a dziś badamy jogę dla cukrzyków. Choroby takie jak cukrzyca nie powinny być traktowane lekko. Musisz odpowiednio zadbać o swoje ciało, aby zwalczyć cukrzycę, pod względem diety, stylu życia i ćwiczeń. Dlatego joga nie jest tylko rodzajem treningu, jest to coś, czego twoje ciało wymaga dla postępu twojego lepszego życia. Jeśli więc Twoim zmartwieniem jest to, jak uprawiać jogę dla cukrzyków, oto 7 skutecznych asan jogi.

Spis treści

  7 asan jogi, które pomogą przy cukrzycyPodsumowanieCzęsto zadawane pytania (FAQ)

7 asan jogi, które pomogą przy cukrzycy

#1 Salutowanie Słońca (Surya Namaskar)

Kiedy mówimy o jodze dla cukrzyków, pierwszą pozycją, która jest niezwykle korzystna dla pacjentów z cukrzycą jest salutowanie słońca. Jest to doskonały sposób na podniesienie tętna i rozciągnięcie całego ciała. Co więcej, saluty słoneczne są korzystną rozgrzewką przed wykonaniem jakiejkolwiek asany lub po prostu spacerem. Można również znaleźć różne warianty salutów słonecznych. Saluty słoneczne poprawiają poziom cukru we krwi, krążenie krwi i prostują ciało. Zarządza insuliną w organizmie.

Proces:

  Stań prosto z przodu swojej maty, trzymaj brzuch wciągnięty i złącz dłonie razem. Zrób wdech unosząc ręce i wyciągnij ręce do tyłu. Zrób wydech i idź do przodu, wydłuż kręgosłup i powoli zejdź na sam dół. Spójrz w dół i rozluźnij szyję. Zrób wdech i cofnij prawą nogę z prawym kolanem na podłodze. Upewnij się, że lewe kolano jest ustawione pod kątem 90°, a dłonie leżą płasko na podłodze. Patrz prosto na głowę. Wstrzymaj oddech w tej pozycji, cofnij lewą nogę i przejdź do pozycji deski. Utrzymuj ciało w jednej linii prostej. Zrób wydech i opuść kolana, klatkę piersiową i podbródek w dół. Powoli opuść biodra w dół. Wdech i powoli podnieś górną część ciała, i spójrz głową w górę. Następnie zrób wydech podczas unoszenia. Ustaw ciało w pozycji odwróconej litery V. Twoje pięty i dłonie powinny być na podłodze, a następnie, spróbuj wydłużyć kręgosłup. Wyciągnij prawą nogę do przodu, robiąc wdech. Lewą nogę wyciągnij przed siebie i zrób wydech. Pochyl się i dotknij palców u stóp, następnie połóż dłonie na podłodze i rozciągnij się. Wdech, podnieś ręce, rozciągnij plecy, wydech i złącz dłonie. Powtórz ćwiczenie na lewą stronę.

Powoli wykonuj Salutacje Słońca przez 4 do 8 rund.

#2 Skrętoskłon tułowia w leżeniu (rozciągnięcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa z ugiętymi nogami)

Skręt tułowia w pozycji leżącej jest drugą ulubioną pozycją wśród ćwiczeń jogi dla cukrzyków. Kładzie ona nacisk głównie na masowanie narządów wewnętrznych i poprawę trawienia. Choć pozycja ta wymusza na narządach jamy brzusznej, może pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi.

Proces:

  Połóż się płasko na plecach, wyciągnij ramiona na boki, trzymając dłonie skierowane w dół. Podnieś lewe kolano na wysokość klatki piersiowej i zegnij je po prawej stronie. Postaraj się, aby kolano znalazło się na wysokości biodra. Pozostań w tej pozycji przez 30 sekund i powtórz po przeciwnej stronie.

#3 Pozycje z łukami (Dhanurasana)

Pozycja z łukami jest lekarstwem na zmęczenie. Wzmacnia mięśnie brzucha, zmniejsza zaparcia i pomaga w regulacji pracy trzustki. Jest bardzo zalecana, aby zrównoważyć poziom cukru we krwi.

Proces:

  Połóż się na brzuchu z lekko rozstawionymi stopami, prawie równolegle do bioder i umieść ręce po bokach ciała.Powoli złóż kolana do góry i przytrzymaj kostki rękami.Oddychaj i unieś klatkę piersiową z ziemi i podciągnij nogi do góry i rozciągnij je. Powinieneś poczuć rozciąganie na ramionach i udach.Przytrzymaj pozę przez 12-15 sekund, zwracając uwagę na swój oddech, gdy bierzesz długie, głębokie.Powoli przynieś klatkę piersiową i nogi z powrotem na ziemię, zwolnij uchwyt na kostkach i zrelaksuj się z rękami na boku. Powtarzaj przez kilka zestawów.

#4 Wygięcie do przodu w pozycji siedzącej (Paschimottanasana)

Jeśli chcesz praktykować podejście terapeutyczne w zakresie jogi dla cukrzyków, oto jedna asana jogi dla ciebie. Siedzący zakręt do przodu jest doskonałą opcją dla osób z cukrzycą. Kontroluje cukrzycę, obniża ciśnienie krwi i równoważy poziom insuliny we krwi. Ludzie kochają tę pozycję również dlatego, że pomaga w utracie wagi. Poza tym, może złagodzić stres, zmęczenie, ból głowy i niepokój.

Proces:

  Usiądź i wyprostuj nogi. Zrób wdech i wyciągnij ręce do góry. Opuść ręce w dół i spróbuj dotknąć dłońmi palców stóp bez zginania kolan. Dotknij podbródkiem do klatki piersiowej. Pozostań w tej pozycji przez 60 sekund z normalnym oddechem.

#5 Nogi do ściany (Viparita Karani)

Aby pobudzić trzustkę i zebrać organy wewnętrzne razem, nogi w górę ściany mają znaczący wpływ na cukrzycę. Zmniejsza stres, kontroluje ciśnienie krwi i obniża poziom cukru we krwi. Dodatkowo, jest to idealna pozycja relaksacyjna, ponieważ pobudza krążenie i zwiększa poziom energii.

Proces:

  Zdobądź ręcznik, złóż go i usiądź na nim wzdłuż ściany. Połóż się na plecach i unieś nogi do góry, tworząc kąt 90°, dotykając ściany. Rozluźnij głowę, szyję, gardło i podbródek.Rozciągnij ramiona i trzymaj dłonie skierowane do góry. Pozostań w tej pozycji przez 5-10 minut. Po tym czasie, powoli opuść nogi w dół.

Powtórz na drugą stronę.

#6 Bhujangasana (pozycja psa stojącego przodem do góry)

Kiedy twój triceps brachii, prostowniki kręgosłupa i mięśnie czworogłowe pracują razem, zwiększa to siłę mięśni. Następnie, ostatecznie obniża ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi. Pomaga poprawić postawę i jest łagodną terapią dla chorych na astmę.

Proces:

  Połóż się na brzuchu i trzymaj nogi prosto. Trzymając przedramiona prostopadle do podłogi, połóż rękę na podłodze obok ostatniego żebra. Naciskaj na ramiona, aby unieść ciało. Wywieraj nacisk na stopy i usztywnij biodra. Patrz prosto i wytrzymaj w tej pozycji 30-40 sekund z normalnym oddechem.

Pozycje zwłok (Shavasana)

Pozycje zwłok to ostatni krok w jodze dla cukrzyków. Możesz zacząć od dowolnej asany jogi, ale musisz skończyć na pozycji trupa. Ma ona zdecydowany wpływ na obniżenie poziomu cukru we krwi, zrównoważenie ciśnienia krwi, uspokojenie ciała i umysłu. Przeniesie twoje ciało w stan medytacji, w którym nie będziesz już odczuwać stresu. Co więcej, jest to tradycyjny sposób na zakończenie sesji jogi.

Proces:

  Połóż się prosto, rozstaw stopy nieco szerzej, a ramiona trzymaj w pozycji spoczynkowej. Stwórz z ciałem kształt litery Y, ustawiając tułów w linii prostej. Poczuj swój oddech, ręce, nogi, stopy, dłonie, brzuch, oczy, uszy i każdą część ciała. Uwolnij stres i zrelaksuj się. Utrzymaj tę pozycję przez 15-20 minut.

Podsumowanie

Joga może być stylem życia dla niektórych ludzi, a dla innych sposobem na utrzymanie ciała i umysłu w zdrowiu. Eksperci wierzą w jogę w leczeniu cukrzycy. Jeśli jesteś sceptycznie do niej nastawiony, spróbuj i przekonaj się sam o jej rezultatach. Wymaga ona jednak pełnego zaangażowania z twojej strony i twoich wyborów dotyczących stylu życia. Jeśli poważnie myślisz o utrzymaniu zdrowia na szczycie, skorzystaj z tego przewodnika opartego na jodze dla cukrzyków.

Najczęściej zadawane pytania (FAQs)

Q. Czy joga jest korzystna dla pacjentów z cukrzycą? A. Tak, joga może być bardzo korzystna dla pacjentów z cukrzycą. Jeśli nie możesz wykonać wszystkich pozycji jogi, wybierz 4 dowolne z tych wymienionych powyżej. I ćwicz regularnie. P. Czy joga pomaga w wyrównaniu poziomu cukru we krwi na stałe? O. Tak, joga może pomóc ci w wyrównaniu poziomu cukru we krwi na stałe. Jednak konieczne jest, abyś ćwiczył jogę regularnie. Jeśli nie możesz poświęcić jodze jednej godziny, ćwicz ją przynajmniej przez 30 minut dziennie. P. Jaka jest najlepsza pozycja jogi dla cukrzyków? O. Najlepszą pozycją jogi dla pacjentów z cukrzycą są Saluty Słońca. Jeśli będziesz ćwiczyć 10-12 rund Salutów Słońca, stopniowo pomoże ci to zwalczyć cukrzycę wraz z regularną Pranajamą, taką jak Pranajama Nadi suddhi i Pranajama Bhramari. Pyt. W jaki sposób joga wpływa na cukrzycę? A. Joga rozciąga twoje ciało, napina mięśnie i relaksuje ciało. Zbiera twoje wewnętrzne organy brzuszne razem, co pomaga w utrzymaniu poziomu cukru we krwi. P. Czy joga może wyleczyć cukrzycę typu 2? A. Pozycje jogi są lekarstwem na cukrzycę typu 1. Natomiast w przypadku cukrzycy typu 2 uniemożliwiają one rozwój odmładzających komórek trzustki. Kiedy asany jogi rozciągają trzustkę, pomaga to w zrównoważeniu produkcji insuliny. A to ostatecznie zapobiega cukrzycy typu 2.
Tags: Cukrzycajoga asany joga asanasyoga na cukrzycę