Wszyscy chcemy wychować dzieci, które będą miały zdrowy stosunek do jedzenia. Jeśli twoje są zafiksowane na punkcie deserów, oto strategia, która może pomóc!

Ponieważ wiem, że wielu z was zmaga się z problemem, jak poradzić sobie ze słodyczami i smakołykami, zapytałam moją przyjaciółkę Maryann, czy mogę podzielić się tym fragmentem z jej nowej książki How to Raise a Mindful Eater: 8 Powerful Principles for Transforming Your Child's Relationship with Food. Jedną z zasad wychowywania uważnych zjadaczy jest "zarządzanie smakołykami". Mam nadzieję, że jej mądre i rozsądne podejście spodoba się Wam tak samo jak mnie!

Jak radzić sobie z dziećmi w kwestii słodyczy i smakołyków?

Maryann Jacobsen, MS, RD

Regularne i konsekwentne oferowanie smakołyków to coś, co nazywam elastyczną polityką w zakresie smakołyków (FGP)

. Kiedy pojawiają się odpowiednie oferty, dzieci są spokojne wokół słodyczy. Nadal je uwielbiają i czasami mogą zjeść całkiem sporo, ale rozumieją ich rolę w diecie i to, że dostaną je ponownie. Nie ma potrzeby podkradania się, ukrywania czy poczucia winy z powodu zjedzenia czegoś tak przyjemnego.

Istnieją dwa aspekty polityki dotyczącej smakołyków, które należy rozważyć: Jak często i jak dużo.

Niestety, badania nie są w stanie wskazać najlepszego sposobu postępowania dla każdej rodziny. Częstotliwość zależy od waszych preferencji jako rodziny. Międzynarodowy ekspert ds. żywienia Ellyn Satter zaleca podawanie małej porcji deseru do obiadu

, aby wyrównać szanse z innymi pokarmami. Kluczem jest, aby nie pozwalać na sekundy i dać dzieciom swobodę w jedzeniu jedzenia w dowolnej kolejności.

Jill Castle, pediatryczny ekspert ds. Żywienia, zaleca zasadę 90:10

dla starszych dzieci. "Dla większości zdrowych dzieci, dobra zasada kciuka jest jeść nie więcej niż jeden do dwóch Fun Foods każdego dnia", powiedziała. "Dzieci mogą zrozumieć tę koncepcję - i najlepsza część - pozwalając dzieciom wybrać, który Fun Food będą jeść".

Jak to działa w prawdziwym świecie

Mama Marci powiedziała, że wprowadziła poprawki po drodze do swojego FGP w oparciu o to, co działało i nie działało. Na przykład, próbowała ograniczyć się do jednego przysmaku dziennie, ale potem odkryła, że jej córka kłamie, że jadła słodycze poza domem, np. lizaka, więc odpuściła. Przestała nawet pytać, co jej dzieci jadły poza domem. "Im mniej wspominam o słodyczach, tym lepiej się regulują" - powiedziała.

Po wpisie na blogu na ten temat, jedna z moich czytelniczek postanowiła zakończyć negocjacje z dziećmi (w wieku sześciu i ośmiu lat), prosząc o ich wkład. "To, co wymyśliliśmy, to to, że mogą mieć deser dwa wieczory w tygodniu, niezależnie od tego, czy jedzą dużo kolacji, czy nie, lub ile warzyw jedzą".

Kiedy zameldowałem się z nią rok później, powiedziała, że rozwiązanie smakołyków nadal działa, z dodatkowym deserem w tygodniu dodanym na specjalne okazje. "Rozwiązanie nocy smakołyków wycięło wiele frustracji związanych z kolacją dla mnie, ponieważ eliminuje pytanie, czy zjadłem wystarczająco dużo, aby dostać smakołyk?" powiedziała. Jej dzieci kwestionują to od czasu do czasu, ale ona szybko zwraca uwagę na to, jak wiele zewnętrznych smakołyków dostają w ciągu tygodnia w szkole, kościele i innych miejscach.

Ale ile to jest wystarczająco dużo?

To, ile to za dużo, jest trochę bardziej skomplikowane. Osobiście uważam, że ważne jest, aby dzieci miały czas na jedzenie smakołyków, dopóki nie będą zadowolone, o ile będą uważać i pozostaną przy stole.

Oprócz deseru z obiadem, Satter zaleca oferowanie smakołyków raz w tygodniu, pozwalając dzieciom jeść tyle, ile chcą.

Ta wolność wokół słodyczy może być szczególnie ważna dla dziecka, które zachowuje się z powodu wcześniejszego ograniczenia. “

Zauważyliśmy duże zmiany nawet w ciągu zaledwie jednego miesiąca" - powiedziała Andrea, wyjaśniając, jak zainteresowanie jej przedszkolaka słodyczami zmniejszyło się po około dziesięciu dniach bez ograniczeń. "Kontrola nad jej jedzeniem (szczególnie nad cukrem) stała się sporym stresem w naszym życiu, a zmiana naszych sposobów była również wyzwaniem".

You might also like: Czy zaufałbyś swojemu dziecku z całą płytą ciasteczek?

Co sprawdza się w mojej rodzinie

W naszej rodzinie stosujemy elastyczną politykę "raz dziennie

".
  • Zazwyczaj cieszymy się słodyczami takimi jak ciemna czekolada, wypieki i lody codziennie, chociaż w weekendy może być ich więcej, a w inne dni żadnych.
  • Na przyjęciach i w czasie przekąsek dzieci mogą jeść tyle, ile chcą, o ile zostaną przy stole.
  • Kiedy deser jest po obiedzie, czasami ilość jest ograniczona, jeśli jest blisko pory snu.
  • Teraz, gdy moje dzieci są coraz starsze (siedem i dziesięć lat), częściej niż zwykle same przestają. Niektóre rodziny mogą zdecydować się na rzadsze podawanie słodyczy i to też może się udać.

Twoja elastyczna polityka dotycząca smakołyków będzie czymś osobistym i czymś, co uważasz za właściwe dla swojej rodziny

. Po prostu bądź gotów ją zmienić, jeśli czujesz, że nie działa lub jeśli Twoje dziecko ma fiksację na punkcie jedzenia.

Oznaki, że to działa:

Dzieci proszące o słodycze lub marudzące czasami są normalne. Ogólnie rzecz biorąc, czujesz, że Twoje dziecko jest zadowolone z tego, jak często dostaje słodycze i nie przywiązuje do nich zbytniej wagi. Może zjeść dużo czegoś, czego nie jadło od jakiegoś czasu, ale kiedy skończy, przestaje o tym myśleć.

Oznaki, że to nie działa:

Dziecko, które ciągle prosi o słodycze i nigdy nie wydaje się zadowolone po ich zjedzeniu. Może nawet zacząć się podkradać lub zauważyć, że konsekwentnie szaleje ze słodyczami poza domem. Kiedy tak się dzieje, nadszedł czas, aby coś zmienić.

Dowiedz się, jak rozwiązać problem z elastyczną polityką w zakresie słodyczy, a także poznaj inne zasady wychowywania świadomego zjadacza w książce Maryann "How to Raise a Mindful Eater: 8 Powerful Principles for Transforming Your Child's Relationship with Food" (Jak wychować świadomego zjadacza: 8 skutecznych zasad zmiany relacji dziecka z jedzeniem).

Jak "Elastyczna polityka w zakresie słodyczy" może pomóc ci w radzeniu sobie z dziećmi ze słodyczami?

Kliknij, aby Tweetnąć

Maryann Jacobsen, MS, RD, jest niezależną autorką, ekspertem w dziedzinie żywienia rodzinnego i autorką niedawno wydanej książki How to Raise a Mindful Eater: 8 Powerful Principles for Transforming Your Child's Relationship with Food. Jest również autorką książek What To Cook For Dinner With Kids oraz From Picky To Powerful. Więcej informacji na temat jej książek, bloga i podcastu można znaleźć na stronie MaryannJacobsen.com.

Ujawnienie informacji: Otrzymałem darmowy egzemplarz książki Maryann. Ten post zawiera linki afiliacyjne. Jeśli kupisz produkt za pośrednictwem tego linku, Twój koszt będzie taki sam, ale otrzymam niewielką prowizję, aby pomóc w kosztach operacyjnych tego bloga. Dziękuję za wsparcie!