Jak dotąd pojawiły się miliony przypadków COVID-19 i wciąż ich przybywa. Przedłużające się zamknięcia i oddalenie społeczne przeniknęły do naszego życia. Ludzie muszą się zmagać z długimi godzinami pracy w domu. Wszystko to stało się nową normą, czymś, z czym cały świat musi się zmierzyć. Ale w tej nowej rzeczywistości coraz częściej pojawiają się przypadki ludzi, którzy czują się wyczerpani i zdemoralizowani. Wiadomości są pełne nie tylko rosnącej liczby zachorowań i zgonów spowodowanych koronawirusem, ale także protestów, ataków terrorystycznych, pożarów, upadku gospodarczego i utraty życia ludzkiego oprócz tego, które zostało utracone w wyniku pandemii.

Nic więc dziwnego, że ludzie coraz częściej czują się zestresowani, niespokojni, wypaleni i nie panują już nad swoim samopoczuciem. Psychologowie nazywają to uczucie ciągłego zmęczenia "zmęczeniem kryzysem".

Spis treści

    Czym jest zmęczenie kryzysemObjawy zmęczenia kryzysemSposoby na jego przezwyciężeniePodsumowanieCzęsto zadawane pytania

Co to jest zmęczenie kryzysowe?

Na pewno słyszałeś o reakcji ludzkiego ciała "ucieczka lub walka". Jest to reakcja, której ulega organizm, gdy znajdzie się w sytuacji stresowej. Wyobraź sobie, jak szybko wzrasta Twoje tętno, gdy pies zaczyna biec za Tobą. Teraz wyobraź sobie, że dzieje się to przez kilka miesięcy i to też każdego dnia. Tak, to jest dużo stresu do obsłużenia.

Kiedy twoje ciało jest prezentowane z stresorem, uwalnia kortyzol i adrenalinę, które wyostrzają zmysły na wszelkie niebezpieczeństwa wokół ciebie. Ta reakcja jest wybawieniem dla ludzi. Ale kiedy doświadczamy długotrwałego stresu i jeśli ta faza trwa miesiącami, ma ona szkodliwy wpływ na organizm. To, co się dzieje, eksperci nazywają "zmęczeniem kryzysowym". Organizm jest zalewany kortyzolem i możesz zacząć czuć się przytłoczony.

Przy tego rodzaju nieustannym stresie, przez który codziennie przechodzą nasze umysły i ciała, często zaczynamy czuć się odrętwiali. To prowadzi do dni, w których nie masz ochoty na nic, a kryzysowe zmęczenie powoli i systematycznie przejmuje kontrolę nad Twoim życiem.

Objawy zmęczenia kryzysem

Skąd więc możesz wiedzieć, czy cierpisz na zmęczenie kryzysem? Możesz zapoznać się z kilkoma wskaźnikami, aby wiedzieć lepiej.

    Zwiększa się poczucie irytacji. Ponieważ ludzie są w ciągłym stanie stresu, każda sytuacja (niezależnie od tego, jak mała by nie była) może ich zdenerwować. Mogą wydawać się być krótki temperament z ich rodziny, przyjaciół i w pracy.Jeden objaw, który jest trudny do zidentyfikowania i może być poważnym przejawem zmęczenia kryzysem jest wycofanie. Ludzie mogą wydawać się obojętni na to, co się dzieje i nie wyglądają na zestresowanych lub zaniepokojonych kryzysem. W tym przypadku występuje poczucie rezygnacji.Pandemia COVID-19 spowodowała znaczny wzrost zaburzeń snu. Jest to wspólny wskaźnik osoby przechodzącej zmęczenie kryzysem. Będą one miały drastyczne przesunięcie w schematach snu, lub nie będą w stanie uzyskać wystarczającej ilości snu, lub mogą spać przez dłuższy czas.Mogą mieć zmiany w ich apetytach, które mogą powodować wahania w ich wagi. Ponieważ ciało poddawane jest stresowi nieustannie, organizm może nie dawać silnych sygnałów o chęci jedzenia. Ludzie mogą zacząć się objadać, aby poradzić sobie ze stresem lub radykalnie zmniejszyć ich spożycie. Ten nieregularny wzór konsumpcji żywności może mieć bezpośredni wpływ na wagę osoby too.One sposób, aby zauważyć, czy ktoś przechodzi przez kryzys zmęczenie jest widząc zmiany w ich rutynowych i jak idą o ich życiu codziennie. Ludzie mogą być postrzegane jak oni przechodzą przez slump i nie są ich zwykłe produktywne selves.If jeden miał historię problemów ze zdrowiem psychicznym, mogą one pogorszyć i / lub może być wzrost w pogorszeniu takich warunków w ogóle. Lęk, depresja, i wiele innych problemów, które wpływają na zdrowie psychiczne może być jednym ze wskazań.Ludzie mogą nagle wydawać się bardzo niskie morale. Przestają być entuzjastycznie nastawieni do wszystkiego dobrego, co dzieje się w ich życiu, i jest utrata morale w individual.COVID-19 i tak zmusił ludzi do izolowania się i utrzymania dystansu społecznego, aby zapobiec jego rozprzestrzenianiu. Ale na dodatek, jeśli ktoś zamyka się w sobie i zaczyna spędzać czas samotnie, odcinając się od interakcji, może bardzo dobrze odczuwać skutki zmęczenia kryzysem.

Jak je przezwyciężyć?

1. Trzymaj się rutyny

Aby zapewnić pewien poziom normalności w swoim życiu, staraj się trzymać rutyny, którą zazwyczaj stosujesz. Skup się na 6-8 godzinach snu dziennie, aby Twój organizm mógł się powoli zregenerować. Postaraj się wejść w swoją zwykłą rutynę najlepiej jak potrafisz, aby nie czuć się, jakbyś tonęła.

2. Samoopieka

Samoopieka jest niezbędna do samozachowania. Musisz dać sobie czas, aby robić rzeczy tylko dla siebie, aby przewinąć i zrelaksować się. Zawsze, gdy czujesz się zestresowany i przytłoczony, pozwól sobie na przerwę i ciesz się czasem dla siebie. Podejmij się zajęć, które mogą odbywać się bezpiecznie podczas blokady i oddaj się czynnościom takim jak malowanie, taniec, gotowanie, ogrodnictwo itp.

3. Skup swoją energię prawidłowoTwoja energia napędza cię każdego dnia, a ty powinieneś zainwestować i skierować ją we właściwym kierunku. Na przykład, jeśli uważasz, że oglądanie wiadomości w godzinach porannych topi cię, to powinieneś spróbować i zrobić jakieś ćwiczenia uspokajające zamiast. Istotne jest, aby być poinformowany o wydarzeniach wokół ciebie, ale zrobić to w sposób, który nie czyni cię czuć się nadmiernie zestresowany.

4. Zwróć uwagę na radosne rzeczy w życiu

Bardzo łatwo jest zapomnieć o rzeczach, które przynoszą radość w obliczu wielu kryzysów. Aby nie być przeciążonym wszystkim, co idzie źle, powinieneś spróbować skupić się na rzeczach i działaniach, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy. Zauważenie takich rzeczy sprawi, że nabierzesz trochę nadziei na życie.

5. Ćwiczenia i medytacja

Regularne ćwiczenia każdego dnia mogą pomóc twojemu ciału i umysłowi poczuć się lepiej. Wraz z uwolnieniem substancji chemicznych w mózgu, takich jak dopamina, twój nastrój będzie się podnieść natychmiast. To, wraz z medytacją, może pomóc Ci utrzymać równowagę umysłu i kontrolować zmęczenie, które Cię dotyka.

6. Poszukaj profesjonalnej pomocy

Musisz porozmawiać z ekspertami, którzy są dobrze wyposażeni w radzeniu sobie z kryzysowym zmęczeniem. Jeśli nie jesteś w stanie poruszać się po tej fazie samodzielnie, proszę spróbować szukać pomocy u profesjonalistów.

7. Porozmawiaj z szefem

Jeśli pracujesz obecnie i niekończące się terminy powodują, że czujesz się jeszcze bardziej zmęczony, spróbuj porozmawiać ze swoim przełożonym o tym, jak się czujesz i jak to wpływa na twoje codzienne życie. Uzyskując bardziej realistyczne terminy, możesz skupić więcej czasu na leczeniu.

8. Zacznij ćwiczenia oddechowe

Różne ćwiczenia oddechowe, takie jak Pranayama, oddech relaksacyjny, oddychanie pudełkowe itp. zostały opracowane w celu uspokojenia nas samych. Wykorzystując którekolwiek z nich i skupiając się na swoim oddechu, możesz spróbować zamknąć nadmierne stresory, z którymi stykasz się codziennie. Jednym ze sposobów, w jaki ciało reaguje na stres, jest szybszy oddech. Te ćwiczenia pomogą je spowolnić i zrelaksować się.

Podsumowanie

W czasach tak niepewnych jak te, z ogromnym przeładowaniem globalną informacją, nasze ciało może przyjąć tylko tyle. Zmęczenie kryzysem jest reakcją na otoczenie i wskazuje, jak nasze ciało cierpi z powodu kryzysów. Podczas gdy mechanizm stresu miał nam pomóc, zmęczenie kryzysowe stało się prawdziwym problemem ze względu na ilość treści i napływ mediów, który ma miejsce.

Ludzie są zwierzętami społecznymi, a po pozbawieniu ich niektórych z ich najbardziej wrodzonych potrzeb, mają tendencję do cierpienia. Pandemia koronawirusów nie ma na razie końca, a działania prewencyjne mające na celu zapewnienie ludziom bezpieczeństwa będą kontynuowane. Podobnie jak odczuwane zmęczenie kryzysem. Ważne jest, aby zrozumieć, na co narażone jest nasze ciało i spróbować sobie z tym poradzić tak szybko, jak to możliwe. Jeśli ktoś szybko zidentyfikuje to zmęczenie i będzie w stanie wdrożyć odpowiednie środki w swoim codziennym życiu, będzie mu łatwiej. Poczucie wypalenia zawodowego może sprawić, że poczujesz się wyczerpany, więc podejmij kroki, które sprawią, że poczujesz się lepiej. Odwiedź HealthifyMe, aby uzyskać bardziej szczegółowe analizy bieżących problemów zdrowotnych podczas COVID-19.

Najczęściej zadawane pytania (FAQs)

Q. Co się stanie, jeśli sytuacja na świecie nie ulegnie poprawie? O. Najważniejsze jest, abyś w tym czasie zmęczenia spróbował poradzić sobie z tym, jak się czujesz, korzystając z różnych wskazówek podanych powyżej. Ciągłe skupianie się na tym, co dzieje się na zewnątrz tylko pogorszy twoją sytuację. P. Dlaczego nie mogę spać prawidłowo? A. Prawdopodobnie wzorzec snu został zaburzony z powodu zmęczenia kryzysowego. Ponieważ twoje ciało jest w ciągłym stresie, bardzo często nie jesteś w stanie dobrze wypocząć w nocy. P. Nie mogę się na niczym skupić. Dlaczego tak się dzieje? O. Zmęczenie kryzysem może sprawić, że poczujesz się niespokojny i przytłoczony, co doprowadzi do stanu, w którym skupienie uwagi na tym, co robisz, stanie się prawie niemożliwe.
Tags: COVID-19zmęczenie kryzysowezmiana stylu życiapandemieobjawy zmęczenia kryzysowegosposoby na pokonanie zmęczenia kryzysowego