Ćwiczysz konsekwentnie i pilnie dbasz o swoją dietę. Zrzucasz zbędne kilogramy, ale to nie odbija się na wadze. Jakie to frustrujące?

Ale nie rozpaczaj - kiedy starasz się uzyskać dobrą formę, spadające liczby na wadze to tylko część obrazu.

Nasza masa ciała składa się z takich rzeczy jak tkanka mięśniowa i woda, oprócz tłuszczu. Kiedy tracimy mięśnie lub wodę, może to być widoczne jako "utrata wagi" na skali, ale to może być złe dla naszego ciała. Jeśli waga pokazuje, że procent beztłuszczowej masy ciała spadł, oznacza to, że tracimy mięśnie lub wodę, a nie tłuszcz. To może utrudnić spalanie tłuszczu w przyszłości, prowadząc do szybkiego odzyskania utraconej wagi.

Osiągnięcie dobrej formy oznacza obniżenie procentowej zawartości tłuszczu w organizmie, czyli części ciała składającej się z komórek tłuszczowych. Procentowa masa beztłuszczowa to wszystko inne: mięśnie, narządy, kości, woda itd. Razem stanowią one 100% składu ciała. Ludzie mogą stracić mięśnie i w związku z tym ważyć mniej, ale jeśli nie zmieni się również zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, procentowa zawartość tłuszczu w organizmie wzrośnie.

Procent tkanki tłuszczowej oblicza się biorąc pod uwagę wiek, wzrost i wagę, płeć oraz obwód w talii. Idealny procent tkanki tłuszczowej w organizmie jest inny dla każdego, ale zalecam moim klientom, aby celowali w zakresy "Athlete" lub "Fitness" opracowane przez American Council on Exercise. Dla kobiet jest to 14 - 24% tkanki tłuszczowej, a dla mężczyzn 6 - 17%.

Istnieje kilka sposobów na pomiar tkanki tłuszczowej, począwszy od zwykłych suwmiarek, gdzie skóra z rąk, nóg i talii jest ściskana i mierzona, aż po bardziej rozbudowane systemy znajdujące się w większości siłowni, w tym skale impedancji bioelektrycznej (które mogą być zwykłą skalą z elektrodami pod każdą stopą lub skalą, która ma uchwyty z dodatkowymi elektrodami) lub skan DEXA (uczestnicy leżą nieruchomo na stole, podczas gdy ramię maszyny przechodzi nad całym ciałem, emitując wysokoenergetyczną i niskoenergetyczną wiązkę promieniowania rentgenowskiego, która mierzy gęstość mineralną kości obok składu ciała).

Więc zamiast patrzeć na wagę, powinieneś dążyć do wprowadzenia trwałych zmian w zdrowiu i wyglądzie ciała poprzez spalanie tłuszczu i budowanie mięśni. Oprócz śledzenia swojej wagi na wadze, upewnij się, że śledzisz zarówno procent tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej masy ciała za pomocą narzędzia. Po określeniu procentowej zawartości tłuszczu w organizmie, można ustawić zdrowe i realistyczne cele utraty wagi.

Nasi eksperci mogą pomóc zbudować dietę i plan fitness, który pasuje do Twojego stylu życia. Skontaktuj się z nami już dziś.

Tags: diet expertsdropping dress sizesexpertsFatlossfitness expertshealthifymeWeightloss