Jeśli chciałabyś przestać stosować diety i zacząć cieszyć się wszystkimi produktami bez poczucia winy, Intuicyjne Jedzenie jest podejściem nie-dietetycznym, które może ci pomóc.

Napisałam krótszą wersję tego posta dla WebMD. Znajdź mnie tam na Food & Fitness Blog, gdzie piszę regularnie.

Diety zawsze wydają się wykonalne na papierze. Ale potem pojawiają się zasady. I listy zakazanych pokarmów. I ataki głodu. I oczywiście wewnętrzna walka między chęcią idealnego trzymania się planu a chęcią zamówienia deseru.

Jeśli przejdziesz na wystarczającą ilość diet, jedzenie może w końcu poczuć się jak wróg. Czy nie byłoby miło w końcu zawrzeć rozejm?

Można. W rzeczywistości, wiele osób to robi. Odrzucają oni tradycyjne diety i zawierają pokój z jedzeniem dzięki podejściu zwanemu Intuicyjnym Jedzeniem. Podejście to zostało stworzone ponad 20 lat temu przez dietetyczki Eveyln Tribole i Elyse Resch, autorki książki Intuitive Eating : A Revolutionary Anti-Diet Approach. Jednak obecnie cieszy się ono rosnącą popularnością, a ja, jako dietetyk, nie mógłbym być z tego powodu szczęśliwszy.

Szanuję wybory ludzi dotyczące jedzenia i ich wagi(czytaj: Porozmawiajmy o wadze) i w żadnym wypadku nie jestem ekspertem od Intuicyjnego Jedzenia. Heck, zawarcie pokoju z jedzeniem i moim ciałem jest nadal mocno w kategorii #goals dla mnie.

Ale Intuicyjne Jedzenie obiecuje wolność - od karzących diet, od poczucia winy związanego z jedzeniem - której życzę sobie i innym. Więc kiedy czytelnicy przychodzą do mnie z historiami o niekończących się dietach, często wskazuję im to podejście.

Jak Intuicyjne Jedzenie może pomóc ci osiągnąć pokój z jedzeniem Kliknij na Tweet

Czym jest Intuicyjne Jedzenie?

Intuicyjne jedzenie to praktyka jedzenia, kiedy jesteś głodny, zatrzymywania się, kiedy jesteś pełny i jedzenia tego, na co masz ochotę.

Brzmi dość prosto, prawda? Ale jeśli stosowałaś dietę przez większość swojego dorosłego życia (i prawdopodobnie dłużej), wiesz, że brzmi to bardzo radykalnie - i niesamowicie uwalniająco.

U podstaw Intuicyjnego Jedzenia leży zaufanie do siebie, że wiesz, co jeść i zwracasz uwagę na swoje ciało, a konkretnie na sygnały, że jesteś głodna i syta.

Wymaga to również odrzucenia mentalności diety. Koniec z myśleniem o żywności jako dobrej i złej, koniec z unikaniem żywności, którą kochasz, bo jest "tucząca", i koniec z ocenianiem siebie za to, co (lub ile) jesz.

Czy dzięki Intuicyjnemu Odżywianiu możesz mieć wszystko, na co masz ochotę?

Właściwie tak. O to właśnie chodzi: jeść to, czego (i ile) chce twoje ciało.

Nie jest to jednak niezdrowe jedzenie na zasadzie "wszystko za darmo". Praktyka ta zachęca do "łagodnego odżywiania", które polega na dokonywaniu wyborów żywieniowych, które pomagają ciału czuć się dobrze, jednocześnie pozwalając na spożywanie pokarmów, które po prostu sprawiają przyjemność.

Czy stosując Intuicyjne Odżywianie można schudnąć?

Intuicyjne Jedzenie NIE jest planem odchudzania. Doświadczenia każdego człowieka są inne, więc możliwe jest, że niektórzy ludzie mogą schudnąć. Możliwe jest również, że na początku będziesz jeść więcej, kiedy w końcu pozwolisz sobie na zakazane wcześniej pokarmy.

Ale ostatecznie ma to na celu pomóc ci pogodzić się z jedzeniem i cieszyć się jedzeniem bez bagażu.

W badaniu przeprowadzonym przez Brigham Young University, osoby, które uzyskały wysoki wynik na skali Intuitive Eating miały mniejszy lęk przed jedzeniem i czerpały więcej przyjemności z jedzenia (i co ciekawe, miały niższe BMI) niż osoby, które uzyskały niższy wynik.

Czy dzieci mogą stosować Intuicyjne Jedzenie?

Dzieci są pierwowzorami osób odżywiających się intuicyjnie! Pomyśl o niemowlęciu z pozornie przypadkowym harmonogramem karmienia, o maluchu, który jednego ranka zjada śniadanie, a następnego już je, lub o dziecku, które błaga o kolejne ciasteczko, by po jednym kęsie stwierdzić, że już skończyło. To wszystko jest Intuicyjne Jedzenie.

Ale jako rodzice zakłócamy ten proces, gdy wymagamy określonej liczby kęsów, wstrzymujemy deser za karę lub wywieramy presję, by zjadły więcej.

Pozwalając dzieciom jeść, kiedy są głodne i przestać, kiedy są najedzone (bez ingerencji), możemy pomóc w wykształceniu zdrowej relacji z jedzeniem, która może trwać przez całe życie.

Nigdy nie jest za późno, aby skierować statek z powrotem w stronę Intuicyjnego Jedzenia. Oto kilka rzeczy do zrobienia:

 • Pozwól dziecku decydować, ile chce zjeść. Koniec z "jeszcze trzy kęsy kurczaka, zanim odejdziesz od stołu".
 • Unikaj przekupywania, nagradzania lub karania jedzeniem.
 • Nie etykietuj jedzenia jako "dobre" lub "złe". Dzieci mogą czuć się złe, jeśli chcą "złych" pokarmów.

Jestem zaintrygowany. Co teraz?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, gorąco polecam książkę Intuitive Eating autorstwa dietetyczek Eveyln Tribole i Elyse Resch (napisały one również podręcznik do pracy, The Intuitive Eating Workbook). Są one współtwórczyniami Intuicyjnego Jedzenia i autorytetami w tym podejściu.

Szukasz indywidualnej pomocy z Intuicyjnym Odżywianiem? Możesz znaleźć dietetyków, którzy skupiają się na Intuicyjnym Jedzeniu lub są certyfikowani w tym zakresie. Oto kilku, których możesz śledzić online:

  • Alissa Rumsey Nutrition & Wellness
  • Christy Harrison
  • Kara Lydon Nutrition
  • Rachel Hartley Nutrition
  • Street Smart Nutrition
  • Food Heaven

Możesz również pogłębić swoją wiedzę dzięki kursowi online o nazwie How to Eat. Jest to 7-modułowy e-kurs prowadzony przez dietetyka Kylie Mitchell. Przeszedłem przez ten kurs siebie i to jest bardzo pomocne w reframing swoje myśli wokół żywności i ciała.

Jak jeść intuicyjnie

Oto kilka sposobów na to, jak zacząć jeść bardziej intuicyjnie:

Zwróćuwagę na swój głód i pełnię. Intuicyjne Jedzenie wykorzystuje "skalę odkrywania głodu" od 1 do 10 (1 to pustka, 10 to przepełnienie aż do uczucia choroby, a 5 to ani głód, ani sytość).

 • Czy odczuwasz uderzenia głodu? Czy burczy ci w brzuchu? Daj sobie przyzwolenie na jedzenie.
 • Czy jesteś wyżej na skali i po prostu jesteś znudzony, smutny lub zły? Poszukaj sposobu na poradzenie sobie z tą emocją, np. zadzwoń do przyjaciela.

Ciesz się swoim jedzeniem. Odłóż telefon i skup się na jedzeniu (a najlepiej jedz w miłym otoczeniu, nie przy zagraconym biurku czy przed telewizorem). Czy twoje jedzenie wygląda, pachnie i smakuje dobrze? Pozwól sobie naprawdę delektować się czymś pysznym. Następnie od czasu do czasu zatrzymaj się, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku: Czy nadal jesteś głodny? Jeśli tak, jedz dalej. Jeśli nie, przestań, zanim będziesz niewygodnie najedzony.

Przestań mówić o diecie. Sprawdź się, kiedy zaczniesz myśleć o pewnych pokarmach jako "dobrych" i "złych" lub "dozwolonych" i "zabronionych". Jeśli jest jakaś potrawa, której zakazałeś z powodu tłuszczu lub kalorii, pozwól sobie na nią bez osądzania. Na początku może to być nieprzyjemne, ale możliwe, że twoja fiksacja na punkcie tego jedzenia jako "zakazanego" jest tym, co uczyniło je tak atrakcyjnym.(Czytaj więcej na ten temat: Jak zalegalizować jedzenie i zwolnić policję od jedzenia). Świadomość, że możesz mieć to jedzenie, kiedy tylko chcesz, może osłabić to przyciąganie.

Jestem uczestnikiem programu partnerskiego Amazon Services LLC Associates Program, który ma na celu zapewnienie mi środków do zarabiania opłat poprzez linkowanie do Amazon.com i powiązanych stron.