Cukrzyca jest stanem przewlekłym, w którym wzrasta poziom glukozy we krwi. Za kontrolę prawidłowego poziomu glukozy we krwi odpowiedzialne są głównie 2 hormony gruczołowe - insulina (obniżająca poziom glukozy) i glukagon (zwiększająca poziom glukozy we krwi).

Czym jest cukrzyca

Cukrzyca rozwija się w wyniku naruszenia wydzielania hormonów przez gruczoł żołądkowy, a przede wszystkim insuliny. Większość pacjentów z cukrzycą to chorzy na cukrzycę typu 2 - około 85-90%. Są to osoby dorosłe powyżej 40 roku życia, z reguły z nadwagą, prowadzące siedzący tryb życia. Wielu z nich ma dziedziczną predyspozycję do cukrzycy. Głównymi objawami choroby są niewyjaśnione zmęczenie, senność, częste oddawanie moczu, pragnienie, zwiększony apetyt, niewyraźne widzenie, utrata masy ciała, objawy skórne - swędzenie skóry, szczególnie w kroczu, czyraki, długie niegojące się rany. Najbardziej niekorzystny dla zdrowia jest rozkład tłuszczu w jamie brzusznej, w którym odkłada się tkanka tłuszczowa w jamie brzusznej. To właśnie z otyłością brzuszną wiąże się wysoki odsetek chorób układu krążenia i wysoka śmiertelność z ich powodu.

Zasady diety

Dieta wymaga ograniczenie aż do całkowitego zakazu (najlepiej) spożycia łatwo przyswajalnych węglowodanów (cukier, wyroby cukiernicze, dżemy, dżemy, winogrona, daktyle, banany itp.), których spożycie ze względu na szybkie wchłanianie węglowodanów w jelito prowadzi do znacznego wzrostu poziomu glukozy we krwi. Żywność powinna zawierać nierafinowane węglowodany (warzywa, rośliny strączkowe, produkty mączne z pszenicy durum) o wystarczającej zawartości błonnika, do którego trawienia przez określony czas potrzebne są enzymy, w wyniku czego glukoza jest powoli wchłaniana z jelita do krwi. Dodatkowo błonnik, zawarty w dużych ilościach w warzywach (kapusta, buraki, marchew, cukinia itp.) oraz łupinie zbóż (otręby) pomaga spowolnić wchłanianie nie tylko węglowodanów z jelita, ale także cholesterolu i inne tłuszcze, które przyczyniają się do normalizacji zaburzeń metabolizmu tłuszczów;

Żywność nie może zawierać więcej niż 30% tłuszczu, z czego połowę stanowią tłuszcze roślinne (słonecznik, oliwka, olej kukurydziany). Najbardziej racjonalne dla pacjentów z cukrzycą powinno być 4-6 posiłków dziennie, co również przyczynia się do bardziej równomiernego wchłaniania węglowodanów z jelita przy niewielkim wzroście poziomu glukozy we krwi.

Rozpoznaj tłuszcz

Aby ograniczyć tłuszcze, musisz nauczyć się je rozpoznawać. Zwykle nie ma wątpliwości co do „oczywistych” tłuszczów: oleju, smalcu. Jednak są tak zwane „ukryte” tłuszcze. Ukrywają się w tłustych mięsach (wieprzowina), kiełbasach, orzechach i niektórych produktach mlecznych. Oto kilka wskazówek, które pomogą zmniejszyć ilość tłuszczu na naszym stole:

- konieczne jest nauczenie się prawidłowego odczytywania informacji na opakowaniu produktu: pomoże to wybrać żywność o obniżonej zawartości tłuszczu;

- odetnij widoczny tłuszcz z mięsa; usuń tłuszcz podczas gotowania, usuń skórę z kurczaka;

- zrezygnuj ze smażenia, skorzystaj z pieczenia, duszenia, gotowania na parze;

- staraj się jeść warzywa w ich naturalnej postaci (dodawanie majonezu, oleju do sałatek zwiększa kaloryczność);

- nie używaj wysokokalorycznych potraw, takich jak chipsy, orzechy do przekąsek, lepiej mieć przekąskę z warzywami i owocami.

Napoje alkoholowe stanowią źródło dodatkowych kalorii, 1 g alkoholu po spaleniu uwalnia 7 kalorii. Wina słodkie i piwo oprócz alkoholu zawierają glukozę. Alkohol pobudza apetyt, co prowadzi do spożywania większej ilości pokarmu. Działa toksycznie na wątrobę i trzustkę, powoduje naruszenie metabolizmu węglowodanów. Nikotyna - nasila zaburzenia metaboliczne, prowadzi do szybkiego uszkodzenia ściany naczyniowej, co z kolei prowadzi do szybkiego rozwoju dusznicy bolesnej, zawału mięśnia sercowego, udaru, miażdżycowych zmian naczyniowych kończyn dolnych.